Za olympijským ohněm - 4. den - 14. březen 2008

14. březen 2008

Tři cyklisté se vydali na kole ze severočeských Litoměřic až do řecké Olympie. Chtějí být u slavnostního zapálení olympijského ohně, které se odehraje o velikonočním pondělí. Cestuje s nimi i náš reportér David Hertl. Trasu cesty a členy týmu najdete v příloze.

4. den - 14. březen 2008

Tak nejprve uvádění nepřesností na pravou míru. Kluci mi nahlédli jednou přes rameno a upozornili mne, že by možná bylo dobré napsat, kolik jim je let. "Hele, když si někdo přečte, že jsme za den ujeli sto deset kilometrů a byli jsme z toho hotoví, tak to vypadá, jako že nic nevydržíme," řekl mi Jirka Pilnaj (44). Na kolech ještě jedou Stanislav Egreši (44) a Vladimír Liška (54). No a teď ke dnešní etapě. Když jsme se ráno podívali z okna penzionu v Dingolfingu, tekla voda. Z nebe. Tekla před šestou, před sedmou i před osmou. A tehdy padl návrh (autorem byl Jirka P.), aby se sice jelo, ale nikoli ve třech, ale po jednom. Rozdělit si plánovaných 114 kilometrů na přibližné třetiny, z nichž každou by ujel jeden z jezdců - protože proč by měli promoknout všichni tři najednou a riskovat nachlazení. Zkrátka, jeden pojede, a dva se povezou v autě. První, opravdu mizerná část (39 km), vyšla na autora celého nápadu. Startoval za prudkého ceďáku a teploty 3 stupně. Po zdařilém převlékání mokrých hadrů na nádraží jednoho bavorského města nastoupil na trať Vláďa Liška. Najel taky necelých 40 kilometrů, ale těžko říci, zda to posunulo celou akci někam dál. Podařilo se mu dvakrát zabloudit a zcela tak vychýlit dnešní etapu z plánované trasy. Za prachmizerného počasí (déšť, vítr, zima) dojel do Rosenheimu Standa Egreši (skoro 60 km). Tím se rázem posunula denní kilometráž na téměř 140 z plánovaných 114 kilometrů... Dopadli jsme jak sedláci u Chlumce, ale myšlenka celé akce zůstala zachována: jelo se. Ukázalo se, že není nad skutečně dobrou mapu, stejně tak se ukázalo, že Němci mají velehustou síť stezek pro cyklisty, které umožňují luxusní cestování na kole po městech i krajinou. Překonali jsme překrásně modrou řeku Inn a už jsme také poprvé viděli další velkou výzvu této cyklocesty - Alpy. Dnes přespáváme v ubytovně s romantickým názvem OcakBasi, asi vám došlo, že patří Turkům. Včetně restaurace, kde jsme povečeřeli. Byl to perný den. Krizovka prý bývá třetí, tak (snad) jsme si ji vybrali čtvrtý.

Reportáže z cesty na slavnostní zapálení olympijského ohně poslouchejte na Českém rozhlase Sever každý den v 8:35 a 15:35.

Otázky a pozdravy pro účastníky výpravy za olympijským ohněm pište na olympia@sever.rozhlas.cz.

autor: David Hertl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.