Wilhelm Horn – průkopník fotografie evropského formátu, rodák z České Lípy
V České Lípě se v roce 1809 narodil jeden z evropských průkopníků fotografie – Wilhelm Horn. Absolvoval zdejší gymnázium a pak odešel do Vídně, kde vystudoval polytechnický institut.
Pracoval jako účetní na stavbách i u stavebních úřadů.
Fotografie, přesněji řečeno daguerrotypie, což byla první užívaná fotografická technika, mu ale učarovala natolik, že v roce 1841 otevřel v Praze první fotografický salón v Čechách. Umístěn byl na zahradě domu u Zlatého beránka na tehdejším Koňském trhu.
Horn pak měl další ateliéry v Praze i Karlových Varech. Nejvyhlášenějším se stal Skleněný salon u Prašné brány.
Jako první v Evropě začal Horn vydávat Fotografický žurnál, který byl oceňován za vynikající odbornou úroveň i široký informační záběr. Prodával také fotografické potřeby, od chemikálií až k samotným aparátům. Objednávky měl z celé Evropy.
Hornovi je přičítáno ještě jedno prvenství – pro Dvorskou a státní tiskárnu ve Vídni vyfotografoval české korunovační klenoty.
V roce 1865 pověsil své aktivity na hřebík a vrátil se do rodné České Lípy. Bydlel v domě na rohu ulic Děčínské a Pod Holým vrchem. Jeho syn nechal vedle něj později postavit pět secesních domů.
Wilhelm Horn zemřel v roce 1891. Jeho hrob na českolipském hřbitově je chráněnou kulturní památkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.