„Vzpomínková místnost“ vrací paměť lidem se stařeckou demencí i Alzheimerem

10. leden 2017

Masivní dřevěný nábytek ze 30. let minulého století, naškrobené dečky na stole i porcelánové sošky a plná knihovna. Tak vypadá vzpomínková místnost v domově seniorů v Meziboří na Mostecku. Vybudovali ji v prosinci pro klienty domova, kteří trpí stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

Místnost má v nemocných seniorech evokovat vzpomínky na dětství. A daří se to ‒ podle personálu domova seniorů se ve vzpomínkové místnosti každý na své dětství rozvzpomene.

„Pokoji, zařízeném ve stylu 30. Až 40. let 20. století vévodí velký stůl, u kterého se klienti scházejí a povídají si. K dispozici mají i velkou knihovnu,“ popisuje vedoucí domova se zvláštním režimem Martina Fikarová.

„Naši klienti si často nedávnou minulost nepamatují. Mají ale stále v paměti dřívější minulost, a tento pokoj jim pomáhá vracet se ve vzpomínkách právě do té minulosti. Povídají si o ní a díky tomu žijí, smějí se a integrují se do současnosti,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Blanka Beranová.

Měli jsme možnost přesvědčit se, že vzpomínková místnost skutečně funguje. Proto také chtějí v následujících letech tady v Meziboří vybudovat ještě další podobné pokoje.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová