Vzniklá kýla se sama od sebe nikdy nezatáhne. Díky miniinvazivní chirurgii jdete domů už druhý den
Kýl je mnoho druhů. Nejčastější je tříselná kýla, která postihne za život až 25 % mužů. Tato kýla sice život člověka neohrožuje, mohou se ale objevit vážné komplikace, třeba ve formě uskřinutí.
Kýla se může udělat v tříslech, v pupku, z jizvy nebo se může vyklenout do hrudníku. Někdy to člověk ani nemusí poznat. „Třeba brániční kýla se projevuje pálením žáhy. Až ve vyšších stádiích pacient pociťuje tlaky a výrazný diskomfort,“ říká lékařka Dita Benešová z Centra jednodenní chirurgie. Ta vzniká v oblasti bránice v místě, kde je otvor, kterým prochází jícen do žaludku. Pokud se ten otvor zvětší, žaludek může prostupovat zpět dovnitř do hrudní dutiny. A to pak může dělat potíže.
Obecně kýla znamená, že se něco odněkud protlačí někam jinam. Většinou k tomu je vrozená dispozice, nějaké slabé místo, které je zatíženo a naruší břišní stěnu. „V oblasti třísla u mužů je otvor, kterým jde do varlat nervový a cévní svazek. Pokud se ten otvor zvětší, může se sem protlačit třeba kus střeva. Kýlu si můžete přivodit i při zácpě, když hodně tlačíte. V dutině břišní se zvětší nějaký otvor a do něj se může protlačit kus svalu,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Druhy kýl
Kýly dělíme na zevní a vnitřní. „Když si nahmatáte nezvyklou bulku, jde o zevní typ. Vnitřní kýlu nevidíme. Tady je nejtypičtější kýla brániční,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
„Podle původu jsou kýly vrozené, to znamená, že se s nimi už narodíme, nebo získané, tedy že během života povolí nějaká část například břišní stěny. Vyklenutý pupíček u miminek by se měl během šestinedělí zatáhnout. Pokud zůstane vyklenutý, je to také určitý druh získané kýly.“
Některé kýly mohou být celkem jednoduše reponovány, tedy zatlačeny zpět, ty větší se mohou uskřinout. „Čím dřív přijdete k lékaři, tím líp,“ doporučuje Kateřina Cajthamlová.
Léčba kýly
Současným trendem je miniinvazivní chirurgie. „To znamená, že se snažíme operovat v co nejmenších otvorech. Co se týká tříselných kýl, vstup se děje přes pupík, kde se zavede kamera. Pak se udělají ještě dvě malé ranky po stranách pupíku, kterými se zavedou operační nástroje a operuje se zevnitř břicha. Do třísla se vloží síťka a pak se drobné ranky zase zašijí. Pacient už druhý den může jít domů, za 14 dní může být plnohodnotně zatížen,“ popisuje Dita Benešová.
Podle lékařky je nejdůležitější přijít včas. Jedině v takovém případě se dá jít druhý den domů. „Někdy jsou to ale opravdu bizarní případy, kdy přijde pacient s kýlou o velikosti od třísel ke kolenům. Je pozoruhodné, že mu tak dlouho nedochází, že je něco špatně,“ kroutí hlavou lékařka a dodává. „Jak vznikne kýla, sama od sebe se už nikdy sama nezatáhne, může se jen zhoršovat.“
Jak poznat kýlu
Místo, kde se vytvoří kýla, může začít bolet. Záleží na velikosti a způsobu vzniku. „Když máme traumatický typ vzniku kýly, tedy po nějakém úrazu, tak o tom většinou víme velmi brzy,“ říká doktorka Cajthamlová.
Postihnout vás však může i akutní příhoda, když se kýla uskřine. „To je velká bolest. Člověk může zvracet, má teplotu, to místo je horké, nedá se ho dotknout. Vypadá to jako náhlá příhoda břišní a musí se to okamžitě operovat. K uskřinutí dochází, když se otvor, ve kterém je kýla, uzavře. Je tam kýlní vak, který se naplní a jakoby secvakne. V tu chvíli do něj přestává jít krev a začíná odumírat,“ vysvětluje závažnost uskřinutí doktorka Cajthamlová.
Jako prevenci doporučuje posilovat. „Muži nad 50 let by neměli zvedat stokilové činky, ženy nad 50 let by neměly zvedat břemeno těžší než patnáct kilogramů,“ uzavírá lékařka.
Jaký je rozdíl mezi pravou a nepravou kýlou? V jakém případě rozsáhlá kýla nemusí působit potíže ani hrozit uskřinutím? Čím to je, že v jedné rodině měly kýlu obě děti? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.