Vratislav Karel Novák – jeden z nejuznávanějších sochařů a šperkařů poválečného Československa
Na Jablonecku začal kariéru sochaře a šperkaře jeden z našich nejuznávanějších umělců poválečné doby – Vratislav Karel Novák. Jedinečné byly nejen jeho šperky a kinetické objekty ve veřejném prostoru, ale svého času také místo, kde tvořil. Ateliér měl mnoho let v bývalé márnici na faře kostela sv. Ducha v Rýnovicích.
Vratislav Karel Novák se narodil v roce 1942. Vystudoval střední průmyslovou školu bižuterní v Jablonci nad Nisou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.
Nejznámějším Novákovým dílem je pražský Metronom instalovaný v roce 1991 na místě bývalého Stalinova pomníku.
Ve Spojených státech proslul vytvořením 27 metrů vysoké trojúhelníkové rozhledny nad řekou Ohio, a to společně s americkou umělkyní Suzan Rae Ewingovou.
Novákovy objekty a realizace najdeme i na mnoha místech severních Čech.
Je třeba autorem pohyblivého kyvadla na budově České národní banky v Ústí nad Labem, světelné plastiky před elektrárnou v Prunéřově, meteorologické družice na českolipském sídlišti Holý vrch nebo koule Routa u Severočeského muzea v Liberci.
Od 90. let učil jako profesor na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na Západočeské univerzitě v Plzni. Zemřel v Jablonci nad Nisou v roce 2014.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.