Vratislav Karel Novák – jeden z nejuznávanějších sochařů a šperkařů poválečného Československa

30. listopad 2023

Na Jablonecku začal kariéru sochaře a šperkaře jeden z našich nejuznávanějších umělců poválečné doby – Vratislav Karel Novák. Jedinečné byly nejen jeho šperky a kinetické objekty ve veřejném prostoru, ale svého času také místo, kde tvořil. Ateliér měl mnoho let v bývalé márnici na faře kostela sv. Ducha v Rýnovicích.

Vratislav Karel Novák se narodil v roce 1942. Vystudoval střední průmyslovou školu bižuterní v Jablonci nad Nisou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.

Nejznámějším Novákovým dílem je pražský Metronom instalovaný v roce 1991 na místě bývalého Stalinova pomníku.

Karel Vratislav Novák: Metronom (Letenský park)

Ve Spojených státech proslul vytvořením 27 metrů vysoké trojúhelníkové rozhledny nad řekou Ohio, a to společně s americkou umělkyní Suzan Rae Ewingovou.

Novákovy objekty a realizace najdeme i na mnoha místech severních Čech.

Je třeba autorem pohyblivého kyvadla na budově České národní banky v Ústí nad Labem, světelné plastiky před elektrárnou v Prunéřově, meteorologické družice na českolipském sídlišti Holý vrch nebo koule Routa u Severočeského muzea v Liberci.

Od 90. let učil jako profesor na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na Západočeské univerzitě v Plzni. Zemřel v Jablonci nad Nisou v roce 2014.

autor: Milan Knotek
Spustit audio