Vlasta Burian, král komiků a oběť komunistů
Vlasta Burian je bezesporu jedním z nejvýraznějších severočeských rodáků. Narodil se 9. dubna 1891 v Liberci, kde také až do svých 10 let bydlel.
Stal se takovou hvězdou, že za své filmy dostával i desetkrát větší honorář než například Adina Mandlová nebo Lída Baarová.
Žil si na vysoké noze. Neuznával autoritu režiséra a na place improvizoval. Byl nejen hercem, ale také sparťanským fotbalovým brankářem i tenistou.
V letech 1923 – 1956 účinkoval Vlasta Burian ve čtyřech němých a 36 zvukových filmech – většinou komediích.
V roce 1925 založil úspěšné Divadlo Vlasty Buriana, které mu nejdřív zavřeli Němci a pak znárodnili Češi.
Burian byl po válce neprávem obviněn a odsouzen za kolaboraci s nacisty. Přišel o většinu majetku a několik let nesměl vystupovat. V jeho vile byla zřízena školka.
Vlasta Burian pracoval v severočeských dolech, na horských chatách škrábal brambory a vozil pokrokové rekreanty. Kariérní restart začal až v roce 1950 v karlínském divadle, o tři roky později se už jako velmi nemocný člověk živil ježděním po estrádách.
Poslední film natočil v roce 1956, 31. ledna 1962 zemřel na plicní embolii – bylo mu 70 let.
Soudní rehabilitace se dočkal až 32 let po své smrti. S nacisty si opravdu nezadal, na rozdíl od mnoha svých kolegů.
Vlastu Buriana si budeme navždy pamatovat z jeho nesmrtelných filmů Ducháček to zařídí, Přednosta stanice, Anton Špelec ostrostřelec a dalších. Jak už to tak bývá, v soukromí komikem nebyl – měl naopak často deprese.
Vyučený obchodní příručí Vlasta Burian je dodnes jednou z nejtalentovanějších a největších celebrit české i československé historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka