Vladimír Páral – kontroverzní spisovatel s nepřehlédnutelnou severočeskou stopou
Uznávaný a v mnoha ohledech také kontroverzní spisovatel Vladimír Páral je s Ústeckým krajem spojen pupeční šňůrou, i když se narodil v roce 1931 v Praze a mládí prožil v Brně.
Některé jeho romány jsou doslova vystřižené ze života zaměstnanců severočeských chemiček a mnozí lidé se v nich dokonce poznávají. Všeobecně se soudí, že řada Páralových příběhů má autobiografický podtext.
Páral vystudoval v Pardubicích Vysokou školu chemicko- technologickou a jako mladý inženýr pracoval nejprve v Liberci, Jablonci nad Jizerou a Plzni.
Potom přesídlil do ústecké Chemopharmy, a právě v Ústí nad Labem začal v roce 1962 psát do deníku Průboj pod pseudonymem Jan Laban.
Spisovatelem z povolání se stal o pět let později. Od roku 1972 také pracoval jako redaktor v Severočeském nakladatelství.
Odborná veřejnost se na Páralovi často neshodne. Jedni ho oceňují za talent a ranou kritickou tvorbu 60. let. Druzí mu vytýkají pozdější povinný nomenklaturní optimismus a opatrnost, přičemž dokonce hovoří o triviální próze se sexuálními tématy.
Ať je to jak chce, Páral byl úspěšný. Jeho knihy se prodávaly a řada z nich byla dokonce zfilmovaná – třeba Milenci a vrazi, Mladý muž a bílá velryba, Muka obraznosti, Katapult nebo Soukromá vichřice.
Vladimír Páral žije střídavě v Praze a Mariánských Lázních. Rozhodně patří k nejúspěšnějším a nejznámějším československým spisovatelům. Jeho severočeská stopa je silná a nepřehlédnutelná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.