Vláda odsouhlasila budoucí zatopení uhelného lomu Tušimice a jeho propojení s vodním dílem Nechranice
Jedna z největších vodních ploch v Česku by měla vzniknout na Chomutovsku. Vláda souhlasila s vytvořením studie proveditelnosti na propojení současné nádrže v Nechranicích s budoucí nádrží Libouš. Ta by měla vzniknout zatopením uhelného povrchového lomu Tušimice. Obě vodní plochy by měl propojit více než tři kilometry dlouhý kanál.
„Měla by vzniknout soustava vodních děl, která bude objemově víceméně jedna z největších v České republice, srovnatelná třeba s Orlíkem,“ představuje záměr náměstek ministra zemědělství Radek Lanč.
Vláda podle něj souhlasí s propojením vodní nádrže Nechranice s budoucí nádrží Libouš. „Vláda rozhodla o tom, že je to náš cíl – to znamená, že všechny kroky, které budou následovat, budou o propojení. Je to rozhodnuto, že by to takhle mělo být,“ dodává Lanč.
Nádrž Libouš vznikne napuštěním současného uhelného povrchového lomu Nástup Tušimice. Těžba uhlí by tam měla skončit podle Severočeských dolů někdy po roce 2030.
Propojení Nechranic s plánovanou Libouší by pomohlo při zvládání povodní i sucha
Co by propojení obou vodních ploch přineslo, vysvětluje generální ředitel Povodí Ohře, Jan Svejkovský: „V okamžiku, kdy bychom to propojili s Nechranicemi, získáme nový prostor pro zvládání povodní i sucha, a to nejen na dolní Ohři, ale i s dopadem na Labe na českém a německém území, kde by pak mohlo být v době sucha o 4,5 až 5,5, metrů krychlových za sekundu víc než v současném letním období.“
Význam z hlediska protipovodňových opatření by mělo propojení Nechranic a Libouše pro Ohři i pro Labe.
„V současnosti dokáže nechranická nádrž ztransformovat 20letý průtok na takzvaný neškodný. Pokud to propojíme s Libouší, budeme moci transformovat na neškodný průtok i 50letou vodu. Pokud by se to podařilo zrealizovat, šlo by o jeden z vůbec největších vodohospodářských projektů v republice. Pokud by se to nepodařilo, tak o ten projekt pravděpodobně navždy přijdeme,“ dodává Svejkovský.
Pokud vše půjde podle plánů, mohly by první jachty proplout mezi vodními nádržemi Nechranice a Libouš za 25 let.
Související
-
O budoucím využití plochy lomu Nástup Tušimice na Chomutovsku bude rozhodovat vláda
Ústecký kraj i Povodí Ohře chtějí lom po těžbě uhlí zatopit vodou.
-
Povodí Ohře finišuje s rekonstrukcí bezpečnostního přelivu na vodním díle Nechranice
Stavbaři na vodním díle Nechranice usadili do bezpečnostního přelivu poslední část klapkového uzávěru. Pomalu tak končí jeho sedm let trvající rekonstrukce.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úředníci řeší, jak potrestat senátora Nwelatiho z ODS. Podle expertů by mohl dostat až tři roky natvrdo
-
OVĚŘOVNA: Výbuch munice na Ukrajině jako druhý Černobyl, lže e-mail. ‚Nehorázná blbost,‘ říká Drábová
-
Kolumbus nebyl Ital, jak se vědci domnívali. Nejspíš byl žid z území dnešního Španělska, tvrdí dokument
-
Na VŠE nastoupili první studenti, kteří nebudou psát ‚bakalářku‘. Čeká je více praxe a tvorba projektů