Víte, proč se vůbec zdobí velikonoční vajíčka?

30. březen 2018

„Zdobené velikonoční vajíčko bylo vlastně darem, dávalo se pro něco,“ vysvětlila nám etnografka Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého Ráje v Turnově. „Dávalo se proto, aby ten druhý člověk získala symbol života. A ta jeho síla se umocňovala barvením. Byly to barvy života.“

Červená byla barvou lásky, zelená a žlutá barvami nového života. K barvení postupně přibyly další techniky. Jednou z těch nejjednodušších je způsob batikování. „Ten já osobně taky dělám, protož je to velice jednoduchá a přitom vkusná technika,“ svěřila nám Vladimíra Jakouběová.

Marcela Jedlínská do skořápky vajíček pomocí vrtačky gravíruje nejrůznější velikonoční motivy

„K tomu batikování používám rostlinky, které mi vyrostou na zahradě. K vajíčku je vážu gázou a pak namáčím v různých odstínech barvy. Když mám čas, tak někdy i používám malbu voskem. Moje babička, ta místo vosku používala krém na boty, a velice dobře s ním jde malovat. Je to taková vazná hmota, kterou se dobře ten dekor vytváří,“ přidala neobvyklý tip na zdobící techniku Vladimíra Jakouběová.

 Mezi další hojně užívané dekorační techniky patří proškrabávání, kdy se na obarveném vajíčku nějakým ostrým předmětem vyškrábe vzor. „Dneska se používá skalpel nebo různé typy řezných nástrojů, které se prodávají na řezání papíru,“ upřesňuje Vladimíra Jakouběová.

 „A pak se používaly různé aplikace. Dnes jsou populární obtisky, dříve bylo něco podobného to, že se lepil dekor ze slámy,“ pokračuje Vladimíra Jakouběová, „sláma se musela nejdřív máčet, pak sušit, pak žehlit, to opravdu zvládají jen velice zručné výrobkyně. Nebo se lepily i kousky hadříků, kousky papíru. Nedávno jsem viděla v jednom časopise, že se lepí na vajíčko ovesné vločky, tím se dám vyrobit velice hezký dekor. Není to nic nového, dříve se takhle používala různá semínka,“

02600114.jpeg

„Přimlouvala bych se za to, aby každá, kdo chce někomu to vajíčko darovat, i ten, kdo to neumí, aby ho zkusil obarvit sám, protože jen tak to splní tu funkci, kterou má,“ doporučuje na závěr Vladimíra Jakouběová.

autoři: Stanislava Brádlová , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.