Víkend v Ústeckém kraji patří tentokrát především Noci divadel, pohádkám a divadelním představením

16. listopad 2022

Víkend v Ústeckém kraji patří tentokrát především Noci divadel, pohádkám a divadelním představením. Vypravit se ale můžete do nitra pevnosti nebo nahlédnout do doby bronzové.

Sobota 19. listopadu

Sobota je ve znamení Noci divadel – letošním tématem jsou Hrdinové. Docela velké divadlo v Litvínově proto sáhlo do svého repertoáru pro hrdinskou inscenaci Tři mušketýři. A aby režie i herci nabídli divákům opět něco neobvyklého, rozhodli se do příběhu vsadit moderní hrdiny, ať už počítačové, pohádkové či superhrdiny. Že to tedy bude tentokrát bláznivější než kdy jindy, je celkem jasné. Začátek je v 16 hodin. Od 18 hodin pak navážou prohlídky zákulisí, zblízka uvidíte kostýmy, rekvizity i zbraně.

Městské divadlo v Mostě

Noc divadel uctí 19. listopadu i v Městském divadle Most. Od 19 hodin tu uvedou komponovaný večer z Čapkových textů Jak se dělá divadlo. Je to příjemná kombinace humorných scének a písniček.

Skvělý muzikál My Fair Lady nabízí v sobotu od 17 hodin Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. Je to říjnová premiéra a vy si znovu můžete užít krásné melodie i jímavý příběh dívky z ulice – Lízy, kterou profesor Higgins naučí správné výslovnosti.

Do evropského projektu Noc divadel se zapojil i Dům kultury Střelnice v Rumburku. Už v 15 hodin tu dětský divadelní soubor Světlušky odehraje představení Strašidelná svatba. V 17 hodin naváže místní divadelní soubor představením Jeppe z vršku a ve 20 hodin to uzavře zábavné vzpomínání Miroslava Etzlera a Petra Halberstadta s titulem EH! Život je krásnej.

Generální zkouška koncertu k oslavám padesáti let Vltavy, Dan Bárta a Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří připravilo na 19. listopadu koncert Dana Bárty a seskupení Illustratosphere. Tyto koncerty okouzlují posluchače napříč generacemi i žánry už 20 let. Začátek koncertu je v 19 hodin.

Tradiční retro party s retro hity a také se Zdendou Lukeslem si můžete užít v sobotu od 20 hodin v Kulturním domě v Horním Jiřetíně.

Na závěr tu máme pozvánku do Archeoskanzenu v Březně u Loun na setkání s dobou bronzovou. Zažijete komentované prohlídky, uvidíte, jak se v době bronzové žilo, v dílnách si můžete vyzkoušet výrobu měděných šperků nebo taky výrobu ptačích krmítek, budou i ukázky pravěkého vaření, lukostřelba a oheň k opékání i zahřátí – to vše od 10 do 16 hodin.

Neděle 20. listopadu

Chomutovské taneční gala trochu jinak – no prostě nedělní odpoledne nabité tancem. V programu vystoupí účastníci televizní soutěže Stardance, dále mistři světa v deseti tancích nebo mistři republiky ve sportovním tanci, své umění předvede několik tanečních klubů, připravené je i překvapení a všechno to bude moderovat Jan Onder. Začátek tanečního gala v chomutovském divadle je v 16 hodin.

Ondřej Ruml

Pojďte poznat zapomenutou slávu Terezínské pevnosti – její rozsáhlé půdy, honosné sály i tajuplné sklepy. Komentované prohlídky s průvodcem po objektech jinak veřejnosti nepřístupných probíhají od 13 do 17 hodin. Více informací a rezervaci najdete na webu Terezín, město změny.

Jako téměř každou neděli kralují kultuře v Ústeckém kraji pohádky – roudnický kulturní dům Říp zve na 16. hodinu na Krkonošské pohádky. Představení vzniklo na základě původního televizního scénáře večerníčků s Krakonošem a Trautenberkem, a jistě nebudou chybět ani Anče, Kuba a hajnej.

vodník

Jak to bylo s Aničkou ze mlejna, to se dozvíte ve stejnojmenné pohádce, kterou v neděli od 15 hodin hraje Divadlo M v Městském divadle v Děčíně. Je to příběh o hamižné statkářce, která chce i s pomocí pekla získat něco, co jí právem nepatří. A příběhu budou rozumět i malé děti – od tří let věku, které už vědí, jak vypadá vodník čili hastrman.

A přidáme ještě jednoho zeleného vodního mužíčka. Divadelní společnost Julie Jurištové nastudovala pohádku Dobrodružství hastrmana Tatrmana, který se chtěl stát velkým vodnickým králem. Jaká dobrodružství prožil, na to se můžete podívat v teplickém Krušnohorském divadle od 10.30. Hned po představení sbalí hastrman Tatrman svá fidlátka i spoluherce a od 15 hodin odehrají stejnou pohádku také v Severočeském divadle v Ústí nad Labem.

Spustit audio