Vedení Úřadu práce v Česku v příštím roce uzavře méně poboček, než původně plánovalo
Úřad práce v Česku uzavře méně poboček, než bylo původně v plánu. Místo vybraných 83 jich zatím skončí jen 55. Zachovaná zůstanou pracoviště ve všech obcích s rozšířenou působností. Změny se ale zatím netýkají Jihomoravského, Libereckého nebo Ústeckého kraje.
Vedení Ústeckého kraje se nejdřív sešlo se starosty všech sedmi dotčených měst, kde se mají pobočky Úřadu práce rušit. Jde o Štětí, Úštěk a Libochovice na Litoměřicku, Vejprty a Jirkov na Chomutovsku a také pobočky ve Šluknově a České Kamenici na Děčínsku.
Hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec z ANO si vyslechl si jejich argumenty a dal starostům za pravdu. Na to ministerstvu práce a sociálních věcí poslal dopis se všemi výtkami proti rušení poboček.
„Mně to přijde jako naprosto nepochopitelný krok, od stolu v Praze udělaný, bez nějaké vnitřní znalosti. A v sociálně vyloučeném regionu, jako je Ústecký kraj, mi to dokonce připadá jako provokace,“ shrnul Brabec.
Hejtman Ústeckého kraje se v dohledné době plánuje sejít přímo s ministrem Marianem Jurečkou z KDU-ČSL a dál o zachování některých poboček jednat.
Vedení kraje i měst rozporují důvody pro rušení poboček
Důvody pro zrušení poboček starostům a vedení kraje připadají liché. Jde například o digitální gramotnost lidí ve vyloučených lokalitách. S tím podle náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka z ODS bojují hlavně ve Šluknově, kde v této lokalitě žije zhruba 1500 lidí.
Hlavním důvodem pro rušení poboček úřadu práce je podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Procházkové bezpečnost pracovníků. Zejména v menších městech se prý i v soukromých situacích můžou potkat a agresivními klienty.
I to je podle náměstka Kulhánka nesmyslný argument – uvedl na příkladu Jirkova.
„Jirkovský úřad práce je na sídlišti a naproti němu je stanice Policie ČR, takže je v klidové zóně. A když se to má přestěhovat do Chomutova, tak zaprvé se tam všichni ti lidé nevejdou z toho Jirkova a není tam ani prostor na parkování pro ty další klienty,“ uvedl Kulhánek.
Kulhánek současně uvedl, že někteří starostové dotčených měst jsou za zachování pobočky Úřadu práce ochotní nabídnout pronájem prostor i za korunu.
Související
-
Úřad práce uzavře v příštím roce v Ústeckém kraji sedm poboček
Úřad práce plánuje v Ústeckém kraji zrušit sedm poboček. Důvodem je podle něj malá vytíženost a také to, že je na nich obtížné zajistit bezpečné pracovní prostředí.
-
Úřad práce plánuje v Ústeckém kraji zrušit sedm poboček – zaměstnance převede na jiná místa
Úřad práce má v plánu zrušit v Ústeckém kraji sedm poboček. Důvodem je malá vytíženost a také to, že je na nich obtížné zajistit bezpečné pracovní prostředí.
-
Zkušební provoz nového projektu pro dlouhodobě nezaměstnané v Mostě a v Děčíně pokračuje
Ministerstvo práce zkouší v Děčíne a Mostě vrátit do systému dlouhodobě nezaměstnané. Města pro ně vyčleňují práci a zájemci dostanou další vzdělání nebo rekvalifikaci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hrozí české firmě na ruském seznamu hackerský útok? ‚Rizika pomsty jsme si vědomi,‘ říká její šéf
-
Bez detailů, ale s urážkami. Slovenští politici nevysvětlili, co přinesla jejich cesta do Moskvy
-
ONLINE: Kyjev odmítl obvinění z kybernetického útoku. Podle Fica šlo o pokus zlikvidovat vládu
-
Speciální operace na prodloužení Lukašenkovy vlády, říká o volbách v Bělorusku bývalá politická vězeňkyně