Václav Upír Krejčí o nové knize: Šťastné hororové mládí je síla. Psal jsem ji dlouho a dal jsem tam všechno
Václav Upír Krejčí je muž mnoha profesí. Baví lidi, hraje, učí, píše i režíruje. „Dělám opravdu strašně moc věcí. Ve svým studiu, kde natáčíme pro internetovou televizi, třeba dělám i stavbu nebo maluju. Ale baví mě to obrovsky. Manuální práce mi jde taky, jsem docela zručnej.“
Václav Upír Krejčí překvapil i na poli spisovatelském. Jeho poslední kniha má název Šťastné hororové mládí a pojednává o jeho dětství a dospívání. Podle jeho slov je to síla. „Říkám, nečtěte si to, je to strašná deprese. Dokonce publicista Dušan Spáčil mi říkal, že kdybych to neprokládal humorem, že by aspirovala na nejlepší knihu roku.“
„Psal jsem ji hodně dlouho a děkuju všem, kdo mi pomohli. Dal jsem tam všechno ze života, snažil jsem se nefabulovat a nepřikrášlovat situace. Já se z toho nepotřeboval vypsat, spíš jsem přeskočil na model, jako že jsem to psal o cizím člověku, že jsem to nebyl já.“
Upír Krejčí knihu okořenil situačním humorem, který má nesmírně rád. V knize je zároveň velmi otevřený a pravdomluvnost se mu prý už mnohokrát vymstila. „Když je nějaká situace, tak ze mě to vylítne, a pak teprve začnu přemýšlet, jestli se to hodilo. Vždycky něco vypustím, a pak se to snažím nějak zachraňovat.“
Humor musí mít správný timing
Je také autorem crazy komedie Krasavci na chmelu, která se hraje v pražském divadle U Hasičů. To, že je něco vtipného, pozná nejlépe na sobě. „Když něco píšu a zasměju se, tak se zasmějou všichni.“ Je tak sám sobě takovým lakmusovým papírkem na humor. „Tak já i vyučuju, jak vystavět vtip. Na pointu je potřeba mít správný timing. Když se řekne moc brzy nebo moc pozdě, už je to špatně,“ vysvětluje bavič.
Dlouhá léta spolupracoval s Ivanem Mládkem, jehož Čundrcountryshow se vysílala neuvěřitelných 11 let. Takový formát neměl obdoby na žádných televizích. „Jsem moc rád, že to vzniklo.“ Tady ale přiznává, že s tvůrčím týmem žádné vtipné nápady neměli. „Všechno vymýšlel Ivan Mládek. Totální génius.“
S emocemi dětí se musí umět pracovat
Kromě toho je také známý svou prací pro děti. „Já pro ně strašně rád tvořím a bavím je. Dětem je potřeba se věnovat, jinak nám to vrátí i s úrokama. Měl jsem teď několik telefonátů ohledně Dne dětí, ale já říkám, že děti ten zájem potřebují i před tímto dnem i po něm.“
Na svůj program pro děti je právem hrdý. „Máme ty věci vymyšlený, máme vystavěnou dramaturgii. Jsou tam výchovný věci, je tam škola hrou. Chci interaktivnost, aby děti reagovaly. Učitelka řekne, že děti ale jenom řvou. A já jí vysvětlím, že až zvedne ruku, tak tyhle děti budou třeba tři minuty tak ticho, že bude slyšet spadnout špendlík. A já to dokážu. Umím ty rozdováděné děti zastavit. Je to umění. Musíte s těmi davovými emocemi umět pracovat.“
Jakou pochvalu mu vysekl Ivan Mládek a jak vzpomíná na spolupráci s Ivo Pešákem v projektu Dýza Boys? V pořadu se také vyznal ze svých citů ke své partnerce Lucii. Bude se ženit? Dozvíte se v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.