V Ústí nad Labem začíná první ročník Festivalu designu. Dává si za cíl přitáhnout tvůrce i veřejnost k zájmu o design

21. březen 2024 15:27

První ročník Festivalu designu v Ústí nad Labem chce Ústecký a Karlovarský kraj představit jako inspirativní místo, které má budoucnost i po skončení těžby uhlí. Na výstavě s názvem Projekt: Sever tak můžou návštěvníci v Domě umění na Klíši vidět příběhy 50 značek a také historii i současnost severozápadních Čech.

Nožíky, navržené pro Mikov designéry ze studia ze studia Olgoj Chorchoj

Kurátor výstavy Projekt: Sever Adam Štěch se zastavil u dvou kapesních nožíků od designérů ze studia Olgoj Chorchoj.

„Mikov – založen roku 1794. Často těm firmám s obří tradicí chybí trochu vize do budoucna. Přitom by stačilo jen něco malého a oslovily by mnohem širší publikum. To se Mikovu podařilo – oslovil tyto renomované designéry, kteří pro něj navrhli nožíky, které mají elegantní tvar, jsou ze současných materiálů a navazují na tu klasickou rybičku,“ přibližuje kurátor.

K vidění je ale také třeba cyklotrialové kolo, ešusy, nechybí sklo, keramika, nábytek, architektura nebo lázeňská pítka.

Fakulta umění a designu se festivalem snaží přitáhnout tvůrce i veřejnost k zájmu o design. Ředitel Domu umění Michal Koleček v tom vidí budoucnost oblasti postižené odsunem Němců a končící těžbou uhlí.

„Jedním z velkých problémů tohoto kraje, vele ekologických, politických, ekonomických a dalších, je právě nedostatek sebevědomí a povědomí o historii kraje, a vlastně i jakýsi nedostatek toho, na co bychom měli navazovat, abychom si ho víc přivlastnili a identifikovali se s ním,“ vysvětluje Koleček.

Festival designu nabízí do 6. dubna kromě výstavy i program na dalších místech ve městě.

Spustit audio