V ústecké chemičce hořela pryskyřice, město dusil dým

22. listopad 2002

Oheň v ústecké Spolchemii už hasiči dostali pod kontrolu. V pět hodin ráno požár lokalizovali a oheň už se nešíří. Místo požáru ale budou ještě 24 hodin hlídat. Požár vypukl ve čtvrtek večer v provozu umělých pryskyřic. Při hašení kromě úrazu jedné nohy hasiče nebyl nikdo zraněn. Město ale zahalil mrak zplodin. Krizový štáb uklidňuje občany, že zplodiny neohrožují jejich zdraví. Potvrdila to i z měření krajské hygienické stanice. Podle štábu ale nehrozí nebezpečí akutního poškození zdraví občanů, a tak zrušil opatření, která ve městě platila od nočních hodin. Škody zřejmě půjdou do stovek miliónů korun. Samotný objekt výrobny byl z velké části zničen.

Hasiči v pátek ráno zcela uhasili požár výrobny umělých pryskyřic ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Při zásahu nedošlo kromě zranění nohy jednoho hasiče k jiné újmě na zdraví, ale hmotné škody jsou velké. Samotná výrobna je z velké části zničena, ale v ostatních provozech Spolchemie běží výroba dál.

Požár zachvátil provoz umělých pryskyřic kolem 21. hodiny. Ve čtyřpatrové budově, kde bylo podle informací Radiožurnálu uskladněno na 100 tun látky, šlehaly plameny až do výše posledního patra. Sudy s pryskyřicí jeden po druhém vybuchovaly a nad chemičkou stoupal sloup černého dýmu. Po několikahodinovém boji se hasičům podařilo oheň zvládnout, vnitřek budovy nyní neustále ochlazují proudem vody. Požár se naštěstí nerozšířil na objekty, ve kterých jsou nebezpečné chemikálie.

Na místě zasahovalo na 20 hasičských jednotek téměř z celého kraje a jednotka hasičů Spolchemie. Přijel i hasičský sbor z litvínovské chemičky, který má zkušenosti s likvidací téměř čtrnáctidenního požáru v České rafinérské před několika lety.

V chemičce je vyhlášen třetí stupeň nebezpečí, což znamená, že rozsah havárie přesáhl hranice továrny. Od čtvrteční noci zasedá krizový štáb města. Zplodiny z požáru se šíří po městě, případný únik chemických látek ve městě monitorují čidla. Ústecký primátor Petr Gandalovič ujistil, že koncentrace nebezpečných látek nedosahuje hodnot, které by ohrozily zdraví obyvatel: "Krizový štáb konstatuje, že nehrozí nebezpečí poškození zdraví." Hromadná evakuace města se proto neplánuje.

Přesto by se podle Vlasty Štěpánové z ústeckého magistrátu neměli lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest a oběhové soustavy pohybovat delší dobu na volném prostranství, školám se doporučuje omezit sportovní činnost a pohybovou aktivitu žáků. "Maminkám s malými dětmi doporučujeme, pokud nemusí, aby nevycházely." Školky o tomto upozornění vědí také, takže do školky děti mohou. "Je to opatření předběžné opatrnosti, protože děti jsou citlivější než dospělá populace."

Do ovzduší se při požáru uvolnilo větší množství sazí a oxidu uhelnatého. "Hlavní látky, které se při hoření umělých pryskyřic dostávají od ovzduší, jsou saze a kysličník uhelnatý. Pro obyvatele je to nepříjemné, protože je cítit zápach ohně v ovzduší," vysvětlil ředitel Spolchemie Martin Procházka. Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že při vdechování váže krevní barvivo, a zabraňuje tak přenosu kyslíku v organismu.

Podle Štěpánové monitory měří koncentrace oxidu siřičitého, oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého a polétavého prachu, u organických látek benzen, toluen, xylen. U těch nebyly naměřeny zvýšené koncentrace. "Ovšem při požáru mohly vzniknout další látky, které nejsou běžně monitorovány." Podle poledního měření krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem však jsou všechny koncentrace v limitu. Město podle náměstka primátora Tomáš Jelínka přesto stále neodvolalo výzvu obyvatelům města ke zvýšené opatrnosti.

I úřady ujišťují obyvatele v okolí, že do ovzduší se nedostaly žádné jedovaté látky. Mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř ale připustil, že v provozu shořel i toluen. "Toluen shoří na standardně neškodné produkty. Samozřejmě to nevylučuje, že se jeho část může do ovzduší dostat, nicméně potvrzuji, že analytická měření nezaznamenala takové koncentrace toluenu, které by byly vyšší než běžná norma."

Městská policie uzavřela všechny silnice v okolí chemičky. "Ulice okolo chemičky jsou neprodyšně uzavřeny, hlídá je policie," potvrdil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Město je obklopeno zápachem a dýmem. "Ze středu chemičky vychází velikánský černý kouř a jelikož Ústí nad Labem je celé v údolí, takže to jde směrem do centra a je tady nedýchatelno. Lidé nosí kabáty přikryté přes ústa, protože se to nedá dýchat, je to jako když pálíte gumy," popisuje jeden ze svědků havárie František Plochý.

Pravděpodobnou příčinou požáru je podle Zdeňka Rytíře nečekaně bouřlivá reakce rozpouštědel při výrobě pryskyřice. "Kotel s obsahem pryskyřice se vznítil a požár se postupně rozšířil po celém objektu. Pryskyřice jsou produkty organického původu a látky hořlavé, takže postupně došlo k vyhoření všech látek, které se v objektu nacházely," uvedl mluvčí. Nikdo ze zaměstnanců nebyl podle něj zraněn.

Příčiny nehody nejsou zatím známy. Zaměstnanci chemičky nastoupili na ranní směnu, ostatní provozy fungují normálně. Spolchemie odhaduje škody řádově na stovky miliónů korun. "Rozsah škod bude velice značný, protože požár zasáhl objekt, kde se soustřeďuje dvacet až třicet procent naší produkce," obává se Rytíř.

V souvislosti s havárií zřídil magistrát informační linku pro občany s číslem 47 524 15 78. Další informace dostávají obyvatelé Ústí nad Labem prostřednictvím sdělovacích prostředků a městského rozhlasu.

autoři: ark , mkp , nah , dka , jip , hau
Spustit audio