V lounských popelnicích končí velká část bioodpadu. Město na tom zatím měnit nic nechce

27. březen 2025 14:26

Největší audioportál na českém internetu

Bioodpad (ilustr. foto) | Foto: Shutterstock

V lounských popelnicích končí velká část biologicky rozložitelného odpadu. Město na tom zatím měnit nic nechce

Louny musí letos najít firmu na zajištění svozu a likvidaci odpadů. Současná smlouva skončí v prosinci. Ta nová má zajistit službu na dalších 10 let. Radnice v zadání tendru například nepočítá s tím, že by se firma postarala o odpadkové koše nebo o nádoby na biodpad. Na něj si mohou lidi od města vyžádat kompostér, odvézt ho do sběrného dvoru nebo jednou za 14 dní využít přistavený kontejner.

„Soutěžím vlastně tři smlouvy – týká se to sběrného dvora, svozu komunálního odpadu a separovaný odpad. Předpokládaná hodnota všech tří zakázek je zhruba 400 milionů korun,“ vysvětluje parametry zakázky Petra Kotková, vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace městského úřadu.

„Samozřejmě, že chceme snížit obsah té těžké biosložky – už loni jsme zavedli velkoobjemové kontejnery na bioodpad. Budeme s tím pracovat dál, případně se to bude soutěžit zvlášť, nebo to budeme poptávat mimo tohle velké výběrové řízení,“ dodává Kotková.

Podle opozice jde o nevyužitou příležitost

Opoziční zastupitel Pavel Janda z TOP09 navrhoval do zakázky zahrnout i svoz bioodpadu. „Přijde mi to trochu jako nevyužitá příležitost, když máme takhle velký tendr rozdělený do třech zakázek. Přijde mi škoda, že město nemá ambici třídit bioodpad,“ krčí rameny.

Obyvatelé Loun zájem vytřídit takový odpad naznačují tím, že nabízené velkokapacitní kontejnery na 20 stanovištích zhruba jednou za 14 dní zaplní. Komoditu pak sveze technická správa města, která ji ale pak ke zpracování poskytuje dalším subjektům.

Obsah odpadkových košů z ulic pak končí na skládce. „Byl by to další krok, který by mohl pomoci plnění toho třídění na té potřebné míře,“ myslí si Pavel Janda.

Při překročení limitu množství nevytříděného odpadu vyváženého na skládku totiž bude město podle zákona platit čím dál víc. K vybrané částce na poplatcích teď přidává ročně zhruba 20 miliónů korun.

Vedení Loun se snaží občany k třídění bioodpadu motivovat mediální kampaní

Kvůli úspoře se obyvatele snaží podle starosty Milana Rychtaříka z hnutí ANO přimět k lepšímu třídění. „Město na konci loňského roku, tuším, spustilo velkou mediální kampaň – především na sociálních sítích a na webu města. Ta má edukovat občany k tomu, aby třídili,“ uvedl.

Podobně jako už dřív například v Teplicích nebo v sousedním Žatci odhalil průzkum obsahu popelnic, že víc než polovinu odpadu tvoří složky, které se dají vytřídit – sklo, papír, kov, plast a právě bioodpad.

Související