V Lounech zakládají městské trávníky s lučními květy. Zadržují vodu, omezují prašnost a poskytují potravu včelám

21. červen 2020 17:18

Městskou zeleň v Lounech v poslední době zkrásnily květnaté louky. Město postupně zakládá trávníky s lučními trvalkami, které zahradníci osévají směsí Česká květnice. Ta díky mnoha druhům lučních rostlin vyniká barevností, takže zaujme kolemjdoucí a láká také motýly a včely.

Oproti běžným zeleným trávníkům se květnaté louky sekají na výšku deseti centimetrů.

„Ty začátky květnatých luk jsou obtížné, protože v prvním roce, co si budeme říkat, vypadají poměrně hrozně. Nikdo nemůže očekávat zázraky, když první rok zasadí květnatou louku, moc krásných květů tam nevyroste. Ve druhém, respektive třetím roce té květnaté louky už teď začíná vypadat tak, jak by vypadat měla,“ říká radní Louny Michal Kučera.

„Já jsem rád, když tudy procházejí lidi, že se tady zastaví. Je tu informační cedule. Přečtou si o tom, jaké druhy jsou tady zasazeny,“ dodává Michal Kučera.

V Lounech zakládají městské trávníky s lučními květy

Krajinný architekt Martin Černý, který pro Louny připravuje koncepci rozvoje městské zeleně, vidí v květnatých loukách samá pozitiva: „Vidím ta pozitiva hlavně v té pestrosti druhů, to znamená, že tam nejsou jenom jednoděložní rostliny jako v běžném trávníku, který je nakrátko sečený, ale je tam hodně druhů tzv. dvouděložných rostlin, které kvetou v tomto období, v květnu a v červnu, takže vytvářejí ten estetický dojem.“

„Samozřejmě je to omezení prašnosti, zadržování vody i ochrana půdy,“ doplňuje Martin Černý.

V Lounech zakládají městské trávníky s lučními květy

Méně časté kosení lučního trávníku zabraňuje vysušování horní vrstvy půdy.

Spustit audio