Ústí nad Labem chce zbourat dva zdevastované činžáky v Matiční ulici
Dva zničené činžovní domy v Matiční ulici v Ústí nad Labem chce nechat město zbořit. V 90. letech tam bydleli sociálně nepřizpůsobiví lidé a radnice chtěla kvůli jejich chování postavit plot. Proti němu pak byly hlavně lidskoprávní organizace.
V této části ulice už teď nikdo nebydlí – naproti zničeným domům funguje nízkoprahový klub organizace Člověk v tísni a začátkem května tam město začne využívat krizové byty.
Na zbourání se dohodli zástupci města a obvodu Neštěmice. Pro předání budov a pozemků městu právě kvůli demolici bude mít ale radnice několik podmínek.
Tou hlavní je to, že právě tohle místo už nebude sloužit k bydlení, i když právě to vymezuje územní plán.
Starostka Neštěmic a zastupitelka města Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí má obavy, aby se historie s nepřizpůsobivými obyvateli neopakovala.
„Dvakrát jsme narazili na spekulanty, kteří nasadili bílé koně, a kteří se snažili pod lživými argumenty, že tam chtějí bydlet, ty domy získat. Samozřejmě jsme věděli, že by tam byly opět ubytovny a opět by s tím byly jen problémy. Stejně tak bych se ale i bránila prodeji tohoto území,“ shrnula Tomková.
Vedení města s tímto požadavkem nemá podle náměstka primátora Pavla Tošovského z ODS problém: „Teď to tam ani není vhodné na bydlení – z jedné strany je železnice, z druhé pak rušná silnice.“
I kritika plánované demolice nakonec přesvědčil posudek statika
Proti bourání je dlouhodobě historik a radní pro kulturu Martin Krsek z hnutí PRO! Ústí: „Do poslední chvíle jsem se snažil hledat cestu, jak tyto kvalitní objekty prvorepublikové městské výstavby zachránit.“ I jeho ale nakonec o nutnosti bourání přesvědčil posudek statika.
Podle odhadu by demolice měla stát 4 miliony korun bez DPH. Náměstek Tošovský vysvětlil, proč si město nevezme dotaci, která by pokryla polovinu nákladů: „Museli bychom dát takzvaný projekt následného využití a 10 let bychom s tím pozemkem nemohli nic jiného dělat, než by bylo v tom plánu.“
Jak by se uvolněný pozemek dal využít, by mohla navrhnout vznikající kancelář architektury města, případně studenti fakulty umění a designu, nebo jiní odborníci.
Ještě je tam třetí činžák, také ve špatném stavu. „Ten je Českých přístavů – to chceme řešit samozřejmě také, aby tam nezůstal jako takový poslední Mohykán. To je samozřejmě teď na jednání s touto organizací,“ doplnil náměstek primátora Pavel Tošovský.
Související
-
Zastupitelé Ústí nad Labem neschválili demolici dvou činžáků v Matiční ulici
Dva činžáky v Matiční ulici zatím město Ústí nad Labem nezbourá. Zastupitelé se na jejich demolici neshodli. Domy jsou zdevastované a hromadí se v nich odpad.
-
V ústecké Matiční ulici zřídí město krizové byty
Kvůli obtěžování sousedů hlukem a nepořádkem postavili před 20 lety v ústecké Matiční ulici plot. Byl tam zhruba 1,5 měsíce – město následně vykoupilo protější domy.
-
Před 20 lety vyrostl v ústecké Matiční ulici plot, který se stal symbolem rasismu a segregace
Před 20 lety vyrostl v Ústí nad Labem v Matiční ulici dvoumetrový keramický plot. V domech bydleli neplatiči nájemného a svým chováním obtěžovali ostatní obyvatele ulice.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Podvodníci opět zneužívají zpravodajský web. Lákají na investice do kryptoměn
-
Odpověď na Trumpova cla: Kanada a Mexiko zavádějí protiopatření, Čína opět hrozí stížností
-
Česko porušuje sociální chartu, potvrdil evropský výbor. ‚Pracujeme na nápravě,‘ zní z resortů
-
ONLINE: Máme důkazy, že Rusko shodilo bombu na školu v Sudži, tvrdí Kyjev. Čtyři lidé zemřeli