Ústecký magistrát čekají od září velké změny – opozice kritizuje vedení města za to, že o nich nevěděla

21. květen 2020 13:04

Úspory a vyšší efektivita chodu úřadu – to jsou podle vedení města hlavní důvody změn na magistrátu města Ústí nad Labem. Radní s platností od září zrušili čtyři odbory a vytvořili dva nové. Schválili i přesuny některých oddělení. Část opozice nepovažuje tyto změny za šťastné.

Úspory a vyšší efektivita chodu úřadu – to jsou podle vedení města hlavní důvody změn na magistrátu města Ústí nad Labem. Radní s platností od září zrušili čtyři odbory a vytvořili dva nové. Schválili i přesuny některých oddělení. Část opozice nepovažuje tyto změny za šťastné.

Od září se sloučí stavební odbor s územním plánováním – bude mít 33 pracovníků. Druhý nový odbor se bude zabývat strategickým plánováním, investicemi a řízením městských organizací, jako je zoo, městské služby nebo muzeum – tam bude 27 zaměstnanců.

Řízení městských škol a školek převezme odbor kultury, sportu a sociálních služeb, který se dosud zabývá především dotacemi a koncepcemi v těchto oblastech.

Oddělení cestovního ruchu a infocentra bude nově spadat přímo pod primátora a další novinkou bude změna v odboru přestupkových agend – tam vzniknou čtyři nová místa pro lidi, kteří budou vyřizovat přestupky z kamerového systému v tunelech na dálnici D8.

Celkově by touto změnou mělo přijít o práci 10 lidí – na jejich platech magistrát ročně uspoří zhruba 11 milionů korun.

Vedení města k těmto změnám rozhodlo jednak kvůli úsporám, a také proto, že takto je to podle primátora Petra Nedvědického z hnutí ANO logičtější. Jako příklad zmínil spojení strategického rozvoje a vyhledávání dotačních titulů s investicemi.

„Územní plán se prostě bude věnovat územnímu plánu v rámci toho nového a k investicím, to hledání těch dotačních titulů, by bylo v oddělení městských organizací, strategického rozvoje a investic,“ vysvětlil Nedvědický.

Podle tajemníka magistrátu Miloše Studenovského by nové oddělení strategického rozvoje mělo mít 4 až 5 lidí – dosud se vyhledáváním dotací a tvorbou koncepcí zabývá 13 pracovníků.

Opozice plánované změny kritizuje

Plánované změny opoziční zastupitele překvapily – například Pavel Vodseďálek z KSČM kritizuje to, že o změnách vedení města nediskutovalo s dalšími politickými kluby.

Personální zeštíhlení odboru strategického rozvoje považuje za chybu Karolína Žákovská z hnutí PRO! Ústí – nedokáže si představit, jak tak rozsáhlou agendu zvládne třetina pracovníků.

Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí považuje reorganizaci za účelovou – nelíbí se jí, že o změnách nevěděli ani současní vedoucí dotčených odborů.

Primátor Petr Nedvědický ale rozhodně odmítl, že by cílem změn bylo zbavit se některých konkrétních pracovníků – řekl, že tvořili model a nechtěli, aby byl ovlivněn osobními zájmy vedoucích.

Spustit audio

Související