Unikátní sbírku mincí starých přes 2000 let můžete vidět po 50 letech v lomnickém muzeu

9. květen 2016

Více než 800 mincí, z nichž nejstarší je z počátku našeho letopočtu, je po půl století k vidění v Mětském muzeu v Lomnici nad Popelkou. Rozsáhlá muzejní sbírka obsahuje i řadu mincovních pokladů nalezených přímo na Lomnicku.

Vitríny s mincemi doplňují staré mapy, také z muzejního depozitáře. „Nejstarší mince, které mohou návštěvníci vidět, jsou čtyři antické mince. Ta úplně nejstarší je z počátku našeho letopočtu,“ říká ředitel Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou Jan Drahoňovský.

Velká část muzejní sbírky dříve patřila Bedřichu Šlechtovi, který byl mimo jiné vášnivý sběratel a kterému patřil také dům, ve kterém muzeum na náměstí sídlí. Ovšem řada mincí je z pokladů nalezených přímo na Lomnicku. Například pod lupou je k vidění stříbrný tolar saského kurfiřta z roku 1565.

„Tato mince byla nalezena v roce 2006 při výkopových pracích před lomnickým zámkem a dokládá obchodní kontakty našeho sídla se Saskem v období pozdního středověku,“ upřesňuje Drahoňovský.

Za tento tolar se ve své době dala pořídit ovce či koza, za deset tolarů kráva. Spoustu dalších zajímavostí se dozvíte 11. května od 17 hodin na přednášce Evy Ulrychové z jičínského muzea, která zmapovala lomnické mincovní bohatství.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.