Umělecká pozůstalost Toyen byla rozprodána ve třech aukcích. Dnes jsou její díla vysoce ceněna

22. listopad 2024

Originální malířka a grafička Marie Čermínová, známá pod pseudonymem Toyen, byla jednou z nejvýznamnějších představitelek evropského surrealismu a umělecké avantgardy první poloviny 20. století.

Narodila se v září roku 1902 a vystudovala dekorativní malbu na pražské uměleckoprůmyslové škole. Pojilo ji celoživotní přátelství s malířem, spisovatelem a fotografem Jindřichem Štyrským.

Úzce spolupracovali jako umělecká dvojice a roku 1925 spolu odjeli do Paříže, kde vzápětí formulovali vlastní umělecký směr artificialismus – alternativu k surrealismu a abstrakci.

Před druhou světovou válkou se vrátila do vlasti, aby z ní po osvobození opět odešla v oprávněné obavě z blížícího se nástupu komunistů. Navázala na své předválečné kontakty s hlavními představiteli surrealismu a odstěhovala se do Francie už natrvalo.

Toyen zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži a československý tisk její úmrtí přešel mlčením. Umělecká pozůstalost byla rozprodána ve třech aukcích. Dnes jsou její díla vysoce ceněna. Její obraz Cirkus se v dubnu 2021 prodal za necelých osmdesát milionů korun.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.