Tradiční romská hudba ze všech koutů Evropy aneb 26. ročník mezinárodního festivalu Khamoro

8. červen 2024

Uherské čapáše, slovenská cimbálovka, španělské flamenco, portugalské fado, balkánská dechovka, ale i jazz, swing, funky i romský rap – tolik hudebních odstínů měl 26. ročník Mezinárodního romského festivalu Khamoro, který proběhl na přelomu května a června v Praze.

Před 26 lety ho založili manželé Jelena a Džamil Silajdžičovi, filmová producentka a hudebník, které do Česka vyhnal válečný konflikt na Balkáně. Z malé přehlídky romské hudby vybudovali festival, který nemá ve světě obdoby a kde se lze setkat se všemi formami romské hudby i jejich interprety.

Z festivalu Khamoro

Markéta Ševčíková na letošním Khamoru zpovídala nejen zakladatelka festivalu Jelenu Silajdžič a etnomuzikoložku Helenu Jurkovou, ale i spoustu skvělých romských muzikantů a představitelů slavných hudebních rodin: houslistu Ivana Heráka, violistu a primáše Erika Holuba, cimbalistu Ďusiho Holuba, houslistu Sebastiána Holuba, basistu Josefa Feča a jeho maminku, zpěvačku Eriku Fečovou.

Z festivalu Khamoro
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.