Tip na výlet: Budovský vodopád

15. červen 2015

Vodopád v Budově je jeden z devíti vodopádů Českého středohoří. Je prý z nich nejkrásnější a především v horkých letních dnech jde o turisticky atraktivní cíl.

„Můžeme se sem dostat pohodlně pěšky, v kombinaci s autobusem MHD číslo 13 do Olšinek. Odtamtud už vede cesta po turistické značce až do obce Budov, pod kterou se nachází i cíl našeho zájmu,“ popisuje Filip Křivinka, turista a milovník vlastivědy.

Z obce vede krátká odbočka po modré turistické značce přímo k vodopádu. „Cesta je sice trochu zarostlá, ale tím se nenechte odradit. Budovský vodopád je totiž sice jeden z menších, ale i jeden z nejhezčích v Českém středohoří,“ vysvětluje Křivinka.

Rokle, ve které se Budovský vodopád nalézá, byla prý dokonce v minulosti předlohou pro kulisy z opery Čarostřelec.

Vodopád je asi 7 metrů vysoký a vypravit se na něj podívat můžete po celý rok. V zimě je zamrzlý a tvoří pěkný rampouch, v létě zde najdete stín. V jeho blízkosti můžete najít i malou přírodní lezeckou stěnu takzvaný Dětský masiv - výborně odjištěnou a vhodnou i pro začátečníky.

autor: Světlana Pavlátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.