Teplický spolek chce dát šanci bezdomovcům vrátit se do běžného života

11. únor 2023 12:43

Teplický spolek Květina získal dotaci, díky které bude moci najít bydlení deseti bezdomovcům. Byty by mohlo poskytnout město i soukromníci.

Organizace se snažila byty koupit už v minulosti. Sloužily by k adaptaci osob bez přístřeší do běžného života. „Z plánu kvůli vysokým nákladům sešlo,“ uvedla ředitelka spolku Barbora Bočková. 

Nový tříletý projekt financovaný z operačního programu Zaměstnanost Plus má podle ředitelky potenciál řešit situaci desítky osob v bytové nouzi. „Úkolem v rámci projektu je v podstatě získat deset pronajímatelů, kteří za určitých podmínek budou ochotni nabídnout byt osobám, které by pravděpodobně běžně neubytovali," vysvětlila  Bočková. 

V současné době je organizace v přípravné fázi a vyjednává byty s městem Teplice. Jak ředitelka upozornila, spolek se neobejde pomoci bez komerčních pronajímatelů, z dotace tak bude muset platit sociálně-realitního makléře, který bude s pronajímateli komunikovat. Organizace pak bude garantem podpory sociální práce a stabilizace člověka v bytě.

Soukromníci se mohou ozvat už nyní. Samotný pronájem bytů začne začátkem května. Spolek se chce inspirovat v Mostě i v Brně, kde již mají s podobným projektem zkušenosti.

zdroj: ČTK
Spustit audio