Střetů automobilů se zvěří přibývá. Na Lounsku navíc někdo ukradl a zničil speciální zábrany u silnic

26. listopad 2024 10:05

Počet srážek se zvěří i škody za ně rostou. Vyplývá to z dat Centra dopravního výzkumu. Například v Ústeckém kraji evidují policisti a pojišťovny za tento rok přes 1000 střetů. Nejvíc jich je na Lounsku. Ohradníky, které tam měly zvěř před silnicí zastavit, lidi ničili anebo rozkradli.

„Je to zemědělský okres, který je velmi rozlehlý. Ten střet se zvěří je tam velmi pravděpodobný – proto tam také dochází k tolika dopravním nehodám. Pořád je to ale chyba řidičů – důležité je si pamatovat, že kam nevidím, tam nejedu. Důležité je také předepsané osvětlení, a to nejen v těchto měsících,“ říká odborník na dopravu Jan Pechout.

„Nejčastěji řešíme dopravní nehody na úsecích, na kterých je povoleno 90 km/h. Jde především o ty rovné hlavní silnice směrem na Litoměřice, Plzeň i Most. Je tam velké množství vozidel, která projíždějí,“ doplňuje mluvčí lounské policie Jakub Mareš.

Ústecký kraj vedl dlouhodobě projekt proti srážkám se zvěří.

„Instalovaly se pachové ohradníky i elektrooptická zařízení pro odrazení zvěře – bohužel to ale všechno ztroskotalo. Pachové ohradníky si lidé nosili od silnic na své zahrádky, protože si naivně mysleli, že jim to ochrání úrodu – což je samozřejmě nesmysl. Elektronické ohradníky, do kterých se vložilo opravdu nemalé množství peněz, nám bohužel konkrétně tady na Lounsku lidé začali krást a ničit,“ vysvětluje Kamil Plíšek, předseda mysliveckého spolku v Pátku na Lounsku.

Dobrovolnou činnost mysliveckých spolků by u ochrany silnic II. a III. třídy mohla převzít Správa a údržba silnic Ústeckého kraje. Podle vedoucího odboru dopravy Jindřicha Fraňka nemá zatím krajský úřad jasno ve financování takového zabezpečení.

Spustit audio

Související