Stovky pacientů v Ústeckém kraji se neobejdou bez domácí péče zdravotních sester. I v době covidu

8. prosinec 2020 12:49

O zhruba 500 pacientů v Ústeckém kraji se v jejich domovech stará 60 zdravotních sester soukromé společnosti. Jsou to lidé, kteří už nemusí být pod stálým lékařským dohledem v nemocnici, ale přesto občas potřebují zdravotnickou péči. I ta se ale musela přizpůsobit ochranným opatřením proti šíření koronaviru.

„Vyjíždíme k pacientům už v 6 hodin. Ráno jsem objela 8 pacientů, to znamená, že mě čeká ještě 20 lidí. Někomu jen jedete změřit tlak, s někým 40 minut cvičíte,“ popisuje svůj pracovní den zdravotní sestra Pavla Müllerová.

Jsou to taková sluníčka

Jednou z jejích klientek je paní Štěpánková ze Sebuzína.

„Nedokážu si představit, že by za mnou někdy nepřišla. Protože tahle sestřička, i když nemá svoji dobu, protože jinak chodí ráno a večer, tak když se mi stane, že se mi ucpe cévka, tak zavolám, a ona přijede. Jsou u nás sestřičky, kterých se můžete zeptat na všechno, co potřebujete, a ony vám odpovědí – pro mě jsou to taková sluníčka,“ shrnuje s dojetím v hlase paní Štěpánková.

Po návštěvě u paní Štěpánkové se Pavla Müllerová vydává za dalšími svými pacienty. Pokud by některý z nich měl covid-19, musela by si navíc obléknout i jednorázový oblek.

Domácí péči omezuje nedostatek zdravotních sester

Sestry také podle ředitelky firmy ProMedicus Miroslavy Ciencialy pravidelně testují.

„V případě, že testy prokážou, že je covid pozitivní, tak už dál tu péči poskytovat nemůže. Musí, tak jako ostatní, do karantény. Co se týká dalších provozních věcí, které nás omezují, tak je to práce těch zdravotních sester – ne všechny pro nás pracují na hlavní pracovní poměr. Některé pracují na dohodu – jinak pracují třeba v nemocnicích, a v současné době spousta nemocnic vydalo nařízení, že ty jejich sestřičky nesmějí pracovat nikde jinde. To nás velmi omezuje,“ shrnula Miroslava Cienciala.

Domácí zdravotní péče o pacienty se ale nemůže zastavit.

Spustit audio

Související