Štěpán Trochta – salesián, litoměřický biskup a mučedník
Krakovský arcibiskup Karol Wojtyla, který se stal papežem, označil v roce 1974 litoměřického biskupa Štěpána Trochtu za mučedníka. A byla to pravda. Věznili ho nacisté i komunisté. S perzekucemi se potýkal celý život.
Jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů Štěpán Trochta se narodil v roce 1905 ve Francově Lhotě.
Doktorát z teologie i kněžské svěcení obdržel v Itálii. Za okupace ukrýval a podporoval odbojáře a židovské uprchlíky. Nacisté ho v roce 1942 zatkli a zbytek 2. svět války strávil v koncentračních táborech v Terezíně, Mauthausenu a Dachau.
V roce 1947 byl jmenován biskupem litoměřickým, o rok později se díky svým diplomatickým schopnostem stal mluvčím katolických biskupů při jednáních s československou vládou.
Režim ale církev nemilosrdně pronásledoval a Trochta byl v 50. letech ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen na 25 let těžkého žaláře. Vězněn byl v Ruzyni, na Pankráci i Leopoldově.
Propuštěn byl na amnestii v roce 1960, ale biskupský úřad vykonávat nemohl. Živil se například jako dělník nebo instalatér. Všechno se změnilo až v roce 1968 po jeho rehabilitaci. O rok později ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem.
Štěpán Trochta zemřel na mozkovou mrtvici 6. dubna 1974 v Litoměřicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.