Štěpán Trochta – salesián, litoměřický biskup a mučedník

20. listopad 2023

Krakovský arcibiskup Karol Wojtyla, který se stal papežem, označil v roce 1974 litoměřického biskupa Štěpána Trochtu za mučedníka. A byla to pravda. Věznili ho nacisté i komunisté. S perzekucemi se potýkal celý život.

Jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů Štěpán Trochta se narodil v roce 1905 ve Francově Lhotě.

Doktorát z teologie i kněžské svěcení obdržel v Itálii. Za okupace ukrýval a podporoval odbojáře a židovské uprchlíky. Nacisté ho v roce 1942 zatkli a zbytek 2. svět války strávil v koncentračních táborech v Terezíně, Mauthausenu a Dachau.

V roce 1947 byl jmenován biskupem litoměřickým, o rok později se díky svým diplomatickým schopnostem stal mluvčím katolických biskupů při jednáních s československou vládou.

Režim ale církev nemilosrdně pronásledoval a Trochta byl v 50. letech ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen na 25 let těžkého žaláře. Vězněn byl v Ruzyni, na Pankráci i Leopoldově.

Propuštěn byl na amnestii v roce 1960, ale biskupský úřad vykonávat nemohl. Živil se například jako dělník nebo instalatér. Všechno se změnilo až v roce 1968 po jeho rehabilitaci. O rok později ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem.

Štěpán Trochta zemřel na mozkovou mrtvici 6. dubna 1974 v Litoměřicích.

autor: Milan Knotek
Spustit audio