Státní pozemkový úřad sází nové biokoridory a větrolamy. V Ústeckém kraji přibylo nejvíce ovocných stromů
Státní pozemkový úřad v Česku ročně vysadí přes 50 000 stromů. Kromě alejí přibývá i takzvaných biocenter a biokoridorů, které slouží například k úkrytu zvěře, zvýšení druhové rozmanitosti nebo k zadržování vody v krajině. Konkrétně v Ústeckém kraji se nejčastěji vysazují ovocné stromy.
Jeden takový ovocný sad vznikl před pár dny také na úpatí hory Říp u Ctiněvsi na Roudnicku.
„Normálně sedím u počítače, ale jednou za čas, tak zhruba dvakrát za měsíc, chodím takhle kamarádovi pomoct s vysazováním stromků,“ konstatuje Ondřej Račák, zatím co pracuje na rozbahněném poli pod horou Říp.
Aby pomohl kamarádovi s výsadbou, vzal si dokonce dovolenou. Vysazení nového zhruba čtyřhektarového sadu musí tým zahradníků v čele s Jakubem Teplým stihnout ještě před velkými mrazy.
„Je tady přes 300 stromků. Trvalo nám to dva dny – jeden den to kůlování, oplocenky taky jeden den – celkem asi čtyři dny. Kdysi tu bývaly támhle někde v sadech třešně a višně, to se odrazilo i tohle sadu – jsou tu ořechy, švestky, hrušně, jabloně, višně, ale hlavně ty třešně,“ popisuje Jakub Teplý rozmanitost nově vzniklého sadu.
Celkem tady letos osází zhruba 10 hektarů půdy. „Vysázet je jedna věc, ale stěžejní je především ta údržba. Mulčovat je strašně důležité – kvůli zadržení vody,“ dodává Teplý.
Sadbou stromů práce nekončí
I na péči po vysazení musí podle Petry Kazdové ze Státního pozemkového úřadu zahradníci nebo obce dohlédnout. „Péče o vysazené stromy včetně zálivky v období sucha je zajišťována v rámci následné pěstební péče, která je součástí realizačního projektu. Obvykle se jedná o období tří let,“ shrnuje.
Podle dat Státního pozemkového úřadu se v Ústeckém kraji během posledních let vysadilo nejvíce ovocných stromů.
Co do množství je výsadba nejrozsáhlejší na jižní Moravě. „Nejvíce stromů zasadily pobočky v Brně, Břeclavi a Nymburce. Nejčastěji jsou vysazovány duby, javory a lípy a habry. Z typu výsadeb jsou to nejvíce biokoridory, aleje a větrolamy,“ doplňuje Petra Kazdová.
Za poslední sečtené období v Česku přibylo přes 50 000 nových stromů.
Související
-
Výskyt akutních respiračních chorob v Ústeckém kraji stagnuje, chřipkových onemocnění ale přibylo
Počet akutních respiračních onemocnění v Ústeckém kraji ve srovnání s minulým týdnem stagnuje. Vyplývá to z dat Krajské hygienické stanice.
-
Lidé v Ústeckém kraji dluží městům na poplatcích miliony korun. Mohou proto skončit v exekuci
Obyvatelé měst v Ústeckém kraji dluží radnicím přes 200 milionů korun na místních poplatcích. Nejčastěji neplatí za svoz komunálního odpadu nebo za psy.
-
Mým cílem je zatraktivnit Ústecký kraj a dát mu novou budoucnost, přibližuje nový hejtman
15. listopadu zvolilo zastupitelstvo Ústeckého kraje na svém ustavujícím zasedání nového hejtmana, Richarda Brabce z hnutí ANO. A právě on je tentokrát naším hostem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud
-
Bob Dylan na cestě k tvůrčí svobodě. Snímek Úplně neznámý je víc hudební film než biografie
-
Organizátor protestů: Blokáda a stávka? Fico mluví o našem e-mailu s nástřelem nenásilných strategií
-
‚Ani zdravé dítě by takový stres nevydrželo.‘ Válka na Ukrajině silně doléhá na děti, potřebují zvláštní péči