SOUTĚŽ PLANETÁRIA

29. listopad 2003

Soutěžit s námi můžete dvanáctkrát do roka - obvykle v posledním Planetáriu v měsíci. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka. STATUT SOUTĚŽE

Otázka není jednoduchá, skládá se z několika podotázek a na její zodpovězení je nutné vyvinout jisté úsilí - minimálně budete muset chvíli brouzdat Internetem a nebo listovat encyklopediemi. Zveřejňována je vždy v závěru Planetária a ihned po skončení pořadu je její znění k dispozici i na tomto místě. Tématicky se otázka obvykle vztahuje k některému z příspěvků, které zazněly v Planetáriu v průběhu uplynulého měsíce - ale nemusí to být pravidlem.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější. V případě, že správných odpovědí bude víc, rozhodne datum a čas odeslání vaší zprávy. Na vaši odpověď čekáme vždy do následujícího čtvrtka, do 10:00 hod.
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme vždy v následujícím Planetáriu; i na webu to všechno najdete s přesně týdenní prodlevou.

Správné odpovědi na soutěžní otázky Planetária z 23./25. listopadu 2003:

1) Kteří faraoni si nechali postavit své velké pyramidy u Gízy?
Správná odpověď: Byli to Chufev (nebo též Chufu), Chafre a Menkaure. Starší užívaná podoba jmen těchto faraonů je Cheops, Rachef a Mykerinos - i tato odpověď by tedy byla správná.
2) Jak se jmenoval stavitel stupňovité pyramidy faraona Džosera, která stojí u Sakkáry?
Správná odpověď: Jeho jméno bylo Imhotep.
3) Kde v Egyptě leží území naší české egyptologické koncese?
Správná odpověď: Kousek od Káhiry - v Abúsíru.

Nejrychleji nám tentokrát správnou odpověď zaslala Michaela Jaklová z Mělníka. Blahopřejeme a knihu George Harta "Egyptské mýty" posíláme poštou. Příště budeme v Planetáriu soutěžit 28. a 30. prosince.

Spustit audio