SOUTĚŽ PLANETÁRIA

1. březen 2003

Soutěž je vždy součástí posledního Planetária v měsíci. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka.

Otázka není jednoduchá, skládá se z několika podotázek a na její zodpovězení je nutné vyvinout jisté úsilí - minimálně budete muset chvíli brouzdat internetem a nebo listovat encyklopediemi. Zveřejňována je vždy v závěru Planetária. Před koncem premiérového vysílání pořadu, tedy vždy poslední neděli v měsíci od 9:45 je pak její znění k dispozici i zde na internetu. Tématicky se otázka obvykle vztahuje k některému z příspěvků, které zazněly v Planetáriu v průběhu uplynulého měsíce.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější. V případě, že správných odpovědí bude víc, rozhodne datum a čas odeslání vaší zprávy. Na vaši odpověď vždy čekáme do středy následujícího týdne, do 12:00 hod.
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme vždy v prvním Planetáriu následujícího měsíce; i na webu to všechno najdete s přesně týdenní prodlevou, neděli po vyhlášení.

Správné odpovědi na soutěžní otázky z Planetária, vysílaného 23. února:

1) Živočichů, kteří mají na temeni hlavy třetí oko, je víc. Pro všechny platí, že to oko už je schopné vnímat pouze změnu intenzity světla, není to tedy plnohodnotný orgán. O jaké živočichy jde? Třetí, temenní oko, patří do výbavy velmi starobylých skupin plazů. Mají ho například některé agamy, ale nejslavnějším tříokým plazem je nepochybně haterie novozélandská.
2) Endemité jsou takové druhy rostlin nebo živočichů, které se vyskytují pouze v určité konkrétní oblasti a nikde jinde. Velikost té oblasti obecně není určena, ale výrazu "endemit" se obvykle používá u rostlinných nebo živočišných druhů, jejichž výskyt je omezen třeba jen na jediné pohoří, ostrov a nebo jeskyni.
3) Jediný druh tuleně žijící trvale ve sladké vodě je tuleň bajkalský. Tuleň kroužkovaný, kterého také někteří z vás uváděli sice žije v jezeře Saimaa ve Finsku a v ruském Ladožském jezeře, ale kromě toho také na mořském pobřeží Evropy, Asie i Severní Ameriky. Není tedy výhradně sladkovodní.

Nejrychlejší správnou odpověď nám poslal Jan Vaníček z Jičína. BLAHOPŘEJEME!! Příště budeme v Planetáriu soutěžit 30. března.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.