Slavná remoska se vyrábí dodnes. Hrnec, který sám vařil, byl hitem a jeho obliba zase stoupá
Historie tohoto praktického kuchyňského pomocníka se začala psát v roce 1957. Oldřich Homuta byl tehdy na služební cestě ve Švédsku a tam viděl hrnec, který sám vařil.
Trochu ho vylepšil, přidal mu schopnost pečení a slavná remoska byla na světě. Nejprve ji stavěli téměř na koleně v malé dílně v Praze, ale dobu největší slávy remoska zažila, když se vyráběla v továrně v Kostelci nad Černými Lesy.
Název Remoska se neujal hned, nejprve se jí říkalo HUT, podle prvních jmen jejích konstruktérů. Současný název je odvozeninou jména podniku Remos.
Remoska je praktická svojí univerzálností. Teplota se v ní nedá regulovat, díky tomu má však oproti klasické troubě mnohem nižší spotřebu energie. Oblíbili si ji proto zejména chataři.
Během privatizace v 90. letech se zdálo, že remoska upadne v zapomnění a její výrobce byl na prodej. Našel se však kupec a pečicí hrnec se vyrábí dodnes. Ve své novodobé historii se vyváží především do Velké Británie, darem ji dokonce dostal i princ Charles.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.