S Františkem Příbrským o outloních a záchranném programu The Kukang Rescue
Outloňové jsou pozoruhodní tvorové. Jde o malé poloopice, které patří k ohroženým druhům. Proč jsou outloňové ohrožení a jak je můžeme pomoci zachránit? Nejen o tom jsme se bavili s Františkem Příbrským.
Outloni jsou jediní jedovatí primáti na světě. Jed tvoří ze sekretu žláz na vnitřní straně lokte – po smíchání se slinami se aktivuje toxin, který se kousnutím přenese.
Samice také tímto jedem potírají mláďata, aby je ochránily před predátory.
Tyto noční poloopice z jihovýchodní Asie patří k ohroženým druhům – jednak lidé ničí jejich přirozené životní prostředí, jednak jsou často kvůli svému roztomilému vzhledu loveni a obchoduje se s nimi jako s domácími mazlíčky.
Přitom jejich chov je náročný a často neúspěšný. O záchranu se snaží několik zoologických zahrad, včetně českých.
Díky Františku Příbrskému a dalším nadšencům se zrodil The Kukang Rescue Program (kukang - indonéský název outloně), funguje už i záchranná stanice na Sumatře.
Související
-
František Příbrský: Outloni nejsou domácí mazlíčci. Snažíme se je zachránit před pytláky
František Příbrský, vedoucí The Kukang Rescue Program, pomohl založit několik projektů, které pomáhají outloňům, malým poloopicím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.