Rybník v Blatně na Lounsku se měsíc vypouštěl a po výlovu ho čeká oprava

21. listopad 2020 11:29

V pátek začal výlov rybníka v Blatně na Lounsku. Předtím se rybník měsíc vypouštěl. Rybáři z kryrské firmy Šilhánek a syn, která je nájemcem vodní plochy, kapry prodávali přímo na hrázi. A stěhovat se musely také škeble. V budoucnu rybník čekají opravy. Povodí Ohře vyjdou práce na téměř sedm milionů korun a potrvají zhruba rok.

„To jsou ty škeble, které nestihly se sestupující vodou popolézt, protože jsou pomalé, snaží se zahrabat do bláta,“ říká Petr Janda, biologický dozor pro opravu rybníka.

„Já je musím najít, posbírat, odnést na náhradní stanoviště, nejlépe tak, aby se dokázaly vrátit zpátky sem do toho rybníka, až bude zase napuštěný,“ vysvětluje Petra Janda.

Petr Janda postupně během vypouštění z rybníka v Blatně odnosil na tři stovky chráněných škeblí rybničních

Petr Janda postupně během vypouštění z rybníka v Blatně odnosil na tři stovky škeblí rybničních, které jsou chráněné. Pryč musely také všechny ryby.

V Blatně se ryby loví bez sítí. V rybníku je výpustní objekt, kterým se ryby dostanou do nádrže pod hrází, odkud je rybáři mechanickým keserem vytahovali do kádí, promývali čistou vodou a odváželi k prodeji.

„Co letos neprodáme kvůli tomu problému s odbytem, tak s tím zarybníme vlastní rybníky a půjde to příští rok. Naštěstí máme povolený prodej na hrázi,“ říká Ondřej Fudaly, který řídí výlov.

Po výlovu čeká rybník oprava hráze, výpustních objektů, bezpečnostního přelivu a patních drenů. Opravy mají do roka skončit. Pak se zase do rybníku vrátí voda, ryby a škeble.   

Spustit audio