Rybaření na Labi
Určitě také ve svém nejbližším okolí znáte muže, kterým rozpětí rukou nestačí na to, aby ukázali, jak velké úlovky z vody vytáhli.
Děčínský rybář Jaroslav Bohatý rukama rozhazovat nemusí. Všechny své úlovky totiž hned dokumentuje. Na břehy Labe proto usedá nejen s pruty, ale také s nezbytným fotoaparátem.
„Je to především odpočinek, ale také sport. A jak řekl pan Werich – život, strávený u vody se nepočítá.“ říká o rybaření Jaroslav Bohatý a pokračuje: „Bílých ryb, jako jsou cejni, plotice nebo karasi, v Labi bohužel ubylo, na vině jsou kormoráni a sumci. Určitě by se měl jejich počet regulovat.“
Sám rybaří sportovně, ne na maso – po chycení si rybu vyfotí a pustí ji zpět do vody. Mezi své rekordní úlovky počítá osmnáctikilového kapra, ví ale o rybářích, kteří na Labi chytili i větší kapry.
Často rybaří i u hranic z Německem, a tak je obeznámen s podmínkami, které pro svou vášeň tamní rybáři mají. V Čechách to podle něj příliš dobře zařízeno není. Rybaření se navíc v poslední době stává pro mnohé drahým koníčkem. Nestačí jen koupit si vybavení a rybářský lístek, je také potřeba odpracovat si brigády a členství v rybářském svazu.
Jaroslav Bohatý se také přiznal, že dřív si ryby bral, dnes je ale pouští. Byla to prý vina špatného učitele. Pak se ale dal dohromady se sportovními rybáři a už by neměnil... Jak sám říká: „Počasí může být jakékoliv. Když máte dobré kamarády, s kterými na těch rybách jste, tak je to něco nádherného.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?