Růže není jen na okrasu. Z okvětních lístků si připravíte olej i lahodný čaj

17. červenec 2023

Kvetoucí růže nepatří zdaleka jen do vázy, v domácnosti využijete i jejich okvětní lístky. Růžové recepty přináší Babské rady, inspirujte se!

Na olej z růží budete potřebovat 250 g sušených květů růží. Ty opatrně usušíte, nikdy ne na přímém slunci a při teplotě maximálně 40 °C. Okvětní plátky poté zalijte slunečnicovým olejem tak, aby bylo vše pod hladinou. Nádobu uzavřete a nechejte na tmavém a teplém místě louhovat dva týdny. Poté olej dobře sceďte a můžete používat – jak na pokožku, tak i do salátů.

Sušená růže je také skvělým základem pro léčivý čaj, posílí činnost srdce, uklidňuje sliznice dýchacích cest i trávicí trakt. Vrchovatou lžičku usušených či čerstvých růžových okvětních plátků nechte louhovat v šálku vody, která přešla varem, a to alespoň 15 minut. Čaj má skvělé antioxidační účinky. Ocení ho i diabetici – výsledkem popíjení tohoto nápoje může být snížení hladiny cukru v krvi. Jedinečná vůně čaje z růží vám dokonale zharmonizuje psychiku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.