Rudolf Krčil – legendární slávistický fotbalový záložník z předválečné doby, rodák z Teplic
Góly sice moc nestřílel, přesto byl jako záložník při tvorbě hry nepostradatelný. Teplický rodák, fotbalista Rudolf Krčil, je jednou z předválečných slávistických legend. Byl také oporou československé reprezentace v době, kdy šokovala svět druhým místem na šampionátu v Itálii.
Rudolf Krčil se narodil v roce 1906. Fotbalově vyrostl v týmu Teplitzer FK. Pak odešel do Slávie, kde získal tři tituly mistra ligy.
V sešívaném dresu odehrál v letech 1933 až 1937 celkem 112 utkání, ve kterých vstřelil 18 branek. Ve středoevropském poháru nastoupil sedmkrát a v reprezentaci dvacetkrát.
Největší úspěch zažil Krčil jako člen stříbrného československého týmu na mistrovství světa v Itálii v roce 1934.
Podceňované družstvo bez trenéra, lékaře a maséra, které čeští novináři ironicky vyzývali, ať na turnaj raději nejezdí, porazili nejprve Rumunsko a Švýcarsko. Před zraky Adolfa Hitlera si poradili taky s favorizovaným Německem.
V atmosféře bujícího fašismu pak prohráli ve finále 2:1 v prodloužení s domácí Itálií, které rozhodčí po celý turnaj tolerovali brutální hru.
Diktátor Benito Mussolini pozval den před finále rozhodčí na večeři, a hlavní arbitr, Švéd Eklind, pak Čechoslováky doslova zařízl.
Krčil dohrál finále po tvrdém faulu se sebezapřením, protože se tehdy nemohlo střídat.
Po ukončení aktivní činnosti trénoval Rudolf Krčil prvoligové Teplice a později také Rudou hvězdu Brno a Spartak Plzeň. Zemřel v roce 1981.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka