Řidiče opět potrápil led

14. leden 2003

Řidiče na mnoha místech po ránu zaskočil led na silnicích. S problémy se potýkali cestáři na Liberecku. Od rána tam ale prší a všechny silnice jsou už podle cestářů sjízdné. Ledovka potrápila i Vysočinu. Zhruba na hodinu byla neprůjezdná silnice mezi Pelhřimovem a Jihlavou, kterou zablokoval kamion. S námrazou bojovali také silničáři na Jičínsku. Situaci se už podařilo zvládnout, je ale na místě opatrnost hlavně na silnicích nižších tříd.

Snad nejhorší ale byla situace na Liberecku. Po ranním náledí se i tam situace postupně dostává do normálu. Situaci na Liberecku popisuje vedoucí dispečerka liberecké Správy silnic Daniela Obrátilová. Dneska ráno byly ještě pozůstatky toho ledu, který padal, protože pršelo a mrzlo to. Takže jsme to stahovali, rozsolovali. Kolem půl desáté jsme to dočišťovali. Vznikaly ohromné kaluže, protože se to ucpávalo. Ty jsme také odstranili na těch hlavních třídách. Teď už je to všechno jen mokré."

S ledem se potýkali podle dispečera Michala Malícha i silničáři na Jablonecku. "Od rána od dvou prší, teplota kolem nuly, takže tam, kde byly holé silnice, tak jsou holé, mokré. Dělají se kaluže, protože to nemá kam odtékat, ucpávají se vpusti. Tam, kde byla najetá vrstva, tam se udělala slabá ledová vrstvička, která ale teď už během dne pomalu mizí a boří se to." Podobná situace je i na Českolipsku a Semilsku, kde pouze ve vyšších polohách leží na silnicích asi 4centimetrová vrstva sněhi udržovaná pluhováním a posypem.

Ledovka na silnici ohrožuje také motoristy v okresech Praha-západ a Praha-východ. Nebezpečné jsou především kopcovité a lesní úseky. V okrese Praha - východ jde o komunikace v kopcích Měchovicka, Velkopopovicka a Ondřejovska včetně průjezdu obcí a ke hvězdárně. Na Praze - západ jsou to už tradičně lesní serpentiny mezi Řevnicemi a Mníškem pod Brdy, silnice v okolí Cukráku, dále na Štěchovicku a Měchenicku i celý úsek v Jílovských kopcích od Psár přes Jílové ke Kamennému přívozu.

S námrazou na silnicích bojovali také silničáři na Jičínsku. Situaci se už podařilo zvládnout. Opatrnost je ale stále nutná na silnicích nižších tříd. Na silnicích první třídy, které už byly ošetřeny chemicky, leží vrstva rozbředlého sněhu. Tu silničáři postupně stahují pomocí traktorů. V terénu jsou všechny sypače, které se soustřeďují na vozovky druhých a třetích tříd. Tam se doporučuje ještě velmi opatrná jízda.

Po včerejším hustém sněžení silničáři v Karlovarském kraji zápasí pro změnu s vodou. Sníh rychle taje a voda se začíná na vozovkách hromadit a vytvářet nebezpečné kaluže. Všechny silnice v Karlovarském kraji jsou po včerejší sněhové záplavě opět sjízdné a holé. Pouze se výše položených oblastech zůstává na vozovkách ujetá vstva rozbředlého sněhu krytá inertním posypem. Na krajnicích sníh vytvořil hráze a voda nemá kam odtékat. Především na silnicích první třídy hrozí, že pokud automobil najee ve vysoké rychlosti na vodní plochu, stane se neovladatelným. Silničáři proto nyní sněhové hráze prokopávají, aby měla voda z vozovky kam odtékat.

autoři: ark , Kateřina Jedličková , VaW
Spustit audio