René Roubíček – světoznámý umělec a pedagog působící v Kamenickém Šenově
Byl považován za zázračné dítě. Sudičky mu nadělily extrémní malířský a hudební talent. René Roubíček, který se narodil v roce 1922 v Praze, nakonec proslul jako světově významný sklářský výtvarník a pedagog působící na severu Čech.
První úspěšnou výstavu měl už v 10 letech. Rektor malířské akademie, slavný Max Švabinský mu nabízel studium, ale válka vysoké školy zavřela. Roubíček nakonec vystudoval malbu a sklo na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.
Světový věhlas získal už v roce 1958 na Expu v Bruselu. Jeho abstraktní plastika z barevných ručně tvarovaných bloků z litého skla získala hlavní cenu Grand Prix.
Roubíčkova díla byla ozdobou československých expozic i na dalších světových výstavách v Montrealu a Ósace. Známé jsou také jeho abstraktní Hlavy a figury a lehce erotické Dámské součástky z 80. let nebo porevoluční Antické sloupy z mléčných bílých trubek a barevného skla nebo světelné plastiky v luxusních hotelech a ambasádách.
Roubíčkova tvorba byla velmi rozmanitá – vyznačovala se jak rozměrnými monumenty a světelnými kompozicemi, tak komornějšími objekty.
René Roubíček učil na Odborné škole sklářské v Kamenickém Šenově a později byl vedoucím výtvarníkem skláren Borské sklo. Od roku 1969 se věnoval tvorbě jako svobodný umělec. Získal desítky prestižních cen. Je zastoupen ve veřejných nebo soukromých sbírkách po celém světě.
Poručník Bořka Šípka René Roubíček zemřel v roce 2018. Bylo mu 96 let. V Kamenickém Šenově je čestným občanem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.