Projekt sdíleného bydlení Symbios pomáhá mladým lidem osamostatnit se po odchodu z dětských domovů
Symbios představuje sdílené bydlení mladých dospělých odcházejících z dětského domova a studentů vysokých škol v Brně. Projekt také zjišťuje, zda je možné model spolubydlení využít i v jiných městech.
Čtěte také
Rozdílné životní zkušenosti si už bezmála dva roky vyměňují vybraní studenti Masarykovy univerzity a mladí dospělí, kteří nadobro opustili brány dětského domova nebo jinou institucionální péči. Vkročit do života dospělých tou správnou nohou mohou díky unikátnímu projektu Symbios, kterým jim nabízí možnost sdíleného bydlení až po dobu pěti let.
„Pro mladé dospělé není vstup do samostatného života co se týče bydlení vůbec jednoduchý. Proto jim umožňujeme nájem, který není úplně tržní. Cílem Symbiosu je dát mladým šanci samostatný život lépe zvládnout,“ říká zakladatel Symbiosu Bohuslav Binka a dodává, že nejdůležitější je pro mladé dospělé opouštějící dětský domov nebo jinou institucionální péči jistota a stabilita:
„Člověk pro vstup do samostatného života a vůbec pro jakékoliv posouvání se v životě potřebuje nějakou jistotu a stabilitu. To mu dodává sílu.“
Na rozdíl od Domu na půli cesty je Symbios založený na dlouhodobé podpoře studentů a mladých dospělých:
„U nás je stabilita dána jinými prvky. Jde o dlouhodobost – pokud mladí dospělí nebudou porušovat základní pravidla, tak mají čtyři a ve výjimečných případech dokonce 5 let možnost bydlet. Druhá část stability je vztahová. V Symbiosu věříme, že dlouhodobé dobře navázané vztahy člověka nějakým způsobem kotví a umožňují mu se posouvat.“
Výměna životních zkušeností
Binka si pochvaluje, že během sdíleného bydlení dochází mezi účastníky i k výměně kontaktů a životních zkušeností:
„Určitě tam hraje roli oboustranné předávání zkušeností mezi studenty a mladými dospělými. Studenti do projektu vnáší sociální kapitál, kontakty na nový typ.“
Studentka politologie Masarykovy univerzity Kristýna Klouzalová se zapojila do unikátního projektu především proto, aby poznala blíž mladé dospělé z dětských domovů:
„Přišlo mi to zajímavé. Bydlení je skoro v centru města a na dobrém místě za rozumnou cenu. Zaujalo mě to i proto, že jsem bývalá vedoucí na táborech, kam jezdily i děti z dětských domovů. Chtěla jsem poznat, jací jsou, když z domovů odejdou a jaké to je s nimi bydlet. Nečekala jsem, že to bude tak, že už nemám jen spolubydlící, ale i fajn kamarádku.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka