Procházka oblohou

22. červenec 2004

Pohled na srpnovou oblohu (vysíláno v Planetáriu 31/2004, 31. července - 4. srpna)

Na letní nebe je úchvatná podívaná, musíte být ovšem mimo město, kde není obloha ze stovek zdrojů přesvětlená. Po setmění lze nad jižním obzorem snadno nalézt souhvězdí Střelce. Je tam, kde Mléčná dráha míří k obzoru. K nejnápadnějším seskupením na obloze v této době patří "letní trojúhelník", tvořený nejjasnějšími hvězdami tří souhvězdí - Vegou ze souhvězdí Lyry, Altairem ze souhvězdí Orla a Denebem ze souhvězdí Labutě. Tato souhvězdí vidíme právě v létě kolem půlnoci vysoko nad jižním obzorem. Nedaleko Lyry můžete spatřit souhvězdí Herkula a pod ním Hada s Hadonošem.
Ani letošní srpen, podobně jako předchozí měsíc, na tom není s viditelností planet dobře. Merkur, obr Jupiter, ani načervenalý Mars nejsou v tomto období pozorovatelné, ztrácejí se ve sluneční záři. Čest planet zachraňují Venuše, která je jako Jitřenka vysoko na ranní obloze, a Saturn, který nalezneme počátkem měsíce ráno nad severovýchodním obzorem, později pak na ranní obloze. Uran a Neptun jsou sice viditelné po celou noc, ovšem jen v silnějších dalekohledech.
Z úkazů zaujme 10. srpna kolem jedné hodiny v noci Měsíc v konjunkci s hvězdou Aldebaran. Nejatraktivnější srpnové podívané dalo název souhvězdí bájného Persea. Právě z tohoto místa totiž vyletují srpnové Perseidy, jeden z nejznámějších meteorických rojů. Na rozdíl od mnoha dalších úkazů jsou viditelné pouhým okem. Vidět budou 12. srpna k ránu, pozorovací podmínky budou vcelku dobré, Měsíc vychází před novem až k ránu, svit úzkého srpku tedy nebude rušit. Maximum roje však nastává až dopoledne. Dříve se Perseidám říkalo také "Slzy Svatého Vavřince". Někdy v polovině 19. století si lidé všimli, že vždy kolem 10. srpna, na kdy právě připadá smrt tohoto křesťanského mučedníka, padají z oblohy "hvězdy". A pověst o hořících slzách byla na světě. Meteorické roje jsou utvořeny z odpadlého kometárního materiálu. Jejich aktivita se mění s každým průchodem mateřské komety. Vzhledem k tomu nepozorujeme největší množství Perseid 10., ale až 12. srpna. Mateřskou kometou tohoto roje je kometa Swift-Tuttle.
A pro úplnost ještě měsíční fáze: 7.srpna je náš souputník v poslední čtvrti, 16. srpna pak v novu a tudíž neviditelný. Do první čtvrti doroste 23. srpna a v úplňku se ocitne v předposlední srpnový den.
Hezkou podívanou!

Miroslav Zimmer

Pravidelná rubrika Procházka oblohou se obvykle vysílá v rámci každého prvního Planetária v měsíci.

Na titulní stránku.

Spustit audio