Proč musí mít i zvěř v oborách přes zimu hlad?

10. únor 2015

Zima je pro zvěř kvůli nedostatku potravy těžkým obdobím. Záleží především na tom, zda zvířata naberou na podzim dostatek sil na přežití zimy.

Chodí to tak v lesích i v oborách. Myslivci musí zajistit dostatek sena i jádra a pravidelně přikrmovat, ale nepřekrmovat.

„Do Vánoc krmíme na plný plyn a koncem prosince se začne jadrné krmivo ubírat,“ říká majitel Obory Skalice Jaroslav Tatarkovič.

Zvěř v zimě

Důvodem je, že zvěř funguje v takzvaném úsporném režimu, což znamená úbytek mikroflóry v bachoru. Kvůli tomu by ani plné dávky krmiva nebyla schopna strávit.

„Teď je únor, a ten je nazývaný měsícem hladu a bídy. Zvěř musí malinko trpět hlady, ale nesmí hladovět,“ vysvětluje Tatarkovič.

Hladovění jelenům a daňkům z obory určitě nehrozí, k senu mají přístup neomezený. Že zvěř nestrádá, o tom se můžete po předchozím objednání přesvědčit sami.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.