Přírodní afrodiziakum i stimulant krevního oběhu aneb co dokáže obyčejný pepř

16. srpen 2023

Pepř neboli černé koření je doma v Indii a považuje se za jedno z nejpoužívanějších koření světa. Jeho bobulky se sbírají v různých stupních zralosti – od zelené po červenou barvu.

Kromě toho, že pepř dokáže dát říz polévkám, omáčkám, nakládanému masu či grilované zelenině, je považován za podporovatele energie a bystří mysl. Je označován jako přírodní afrodiziakum, inhalace horké páry z vody, do které jste přidali pár kuliček pepře, má silný protiúzkostný účinek.

Stimuluje krevní oběh a tím pádem jsou naše orgány lépe vyživeny kyslíkem. Obsahuje složky, které působí protizánětlivě a antioxidačně. Pepř dokáže pozastavit i šediny ve vlasech. 

Kvalitu pepře si můžete vyzkoušet tímto pokusem: kuličky pepře nasypte do sklenice s vodou. Po pár minutách by se měly potopit ke dnu, protože jsou plné, těžké, to znamená kvalitní.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.