Při výletu s holemi už se nikdo nikomu nesměje. A proti normální chůzi rozhodně spálíte víc kalorií
Nordic walking - překvapivě náročný sport? Při chůzi s holemi zapojujete do pohybu celé tělo, máte rovná záda a zpevňujete břišní svaly. Po celém dni prosezeném u počítače, ať již v kanceláři nebo doma na home office, vám i krátká procházka s holemi pomůže se rozhýbat. Bonusem bude zaručeně dobrá nálada. Pohybem navíc posílíte svůj imunitní systém a zlepšíte si fyzickou kondici.
Fyzioterapeutka a instruktorka Nordic Walking Veronika Peterková hovoří v naší radioporadně o přednostech, tajích i záludnostech chůze s holemi.
Jak si vybrat správné hole, pokud s nimi nemáme žádnou zkušenost? Jsou lepší pevné nebo skládací?
Čtěte také
Pevné hole využijete zejména v případě, kdy pojmete nordic walking jako každodenní aktivitu, jsou lehčí než ty skládací, a skvěle se tedy hodí pro sportovní pojetí „severské chůze".
Skládací model se vám bude hodit, budete-li vyrážet na delší výlety do přírody nebo pokud hole nebudete chtít využívat po celou dobu chůze.
Dobře vybírejte
Se správně vybranými holemi můžete chodit v jakémkoli terénu. Po asfaltu, v lese, polními cestami, po horách. Vždy pouze vyměníte špičku hole za takovou, která se pro daný povrch hodí.
Nejdůležitější je, aby vám hole dobře seděly v ruce, byla správně nastavena jejich délka a abyste při chůzi využívali správnou techniku.
Jak zvládneme techniku?
Čtěte také
Stačí si pohlídat, že při chůzi s holemi máte tělo nakloněné mírně dopředu, hlavu v prodloužení páteře a pohledem směřujete nějakých dvacet metrů vpřed.
Při zvedání hůlek vychází pohyb z ramenou a odraz vede z poutka hole. Důležité je nemít při došlapu nohu v koleni rovnou, ale mírně pokrčenou, aby utlumila nárazy.
Hůlky směřují po celou dobu pohybu šikmo vzad a střídavě se zapichují přibližně doprostřed mezi špičku zadní a patu přední nohy.
Je nordic walking vhodná aktivita pro hubnutí?
Čtěte také
Jasně, ovšem, je to velmi efektivní. Vyzkoušejte, vydržte 3 až 6měsíců pravidelně chodit aspoň třikrát týdně 40 až 90minut. Ale začít můžete s jakýmkoliv časem.
Když vydržíte v intezitě, která vám na začátku bude vyhovovat a postupně se budete zlepšovat. Pro vyšší cíle projděte raději zdravotní a zátěžové testy na odborných pracovištích a pusťte se do toho!
A nezapomeňte také na regeneraci, tedy na odpočinek, masáže, saunu a jiný pohyb.
Celou radioporadnu s fyzioterapeutkou Veronikou Peterkovou o Nordic Walking si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Běh je návyková droga. Nejtěžší není skončit, ale začít. A...
Nevím, kdy jste vy naposledy někam běželi, možná, když jste dobíhali autobus, aby vám neujel. Ale my vám dnes představíme člověka, který rád běhá a taky k běhu pro ...
-
Trenérka Hašková: Pravidelnost a výdrž, cvičení je životní styl. Už po dvou měsících vidíte výsledky
Pohyb a cvičení pro zdraví. Druhá polovina ledna bývá doba, že kdo si dal novoroční předsevzetí, tak buď už vidí první výsledky, nebo to předsevzetí trošku přestává platit.
-
Jednoduché cvičení FitPainFree® vyvažuje náš způsob života ovlivněný moderními technologiemi
Víkendový magazín i o tom vašem životním stylu. Rozhovory se zajímavými osobnostmi, rady a tipy. I fejeton spisovatelky Haliny Pawlowské.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.