Přepínáme na kabaret HOHE - 1967

11. listopad 2013

S datem 11. listopadu se vrátíme do roku 1967. Onoho dne onoho roku se vysílalo další vydání tehdy oblíbeného rozhlasového kabaretu, který měl na první poslech poněkud nesrozumitelný název. Šlo o Kabaret Hohe, který autorsky připravoval Jaromír Čermák a který uváděl další Jaromír – tentokrát Vomáčka.

Ona zkratka Hohe vyjadřovala, že jde o kabaret hostujících herců. Jinými slovy – byl to pořad, který byl poskládán z různých kabaretních vystoupení a interpretací populárních písní, které však zazněly jindy a jinde. Jednotlivá čísla kabaretu byla propojena, jednak poněkud dryáčnicky znějící moderace Jaromíra Vomáčky, dále pak namixovanými smíchy a potlesky, tedy metodou, kterou dnes hojně využívají například televizní sitkomy. Šlo tedy o jakousi mystifikaci, v základním principu ne nepodobnou té, kterou o rok dříve, tedy v roce 1966 přinesli pánové Svěrák a Šebánek v neobyčejně objevné a úspěšné Vinárně U pavouka. Kabaret Hohe využil sice podobného principu, postrádal však onu jemnost a detailnost, s níž pracovali zakladatelé cimrmanologie.

Ono vydání Kabaretu Hohe, z něhož si dnes přineseme úryvky, bylo založeno z větší míry na uvádění písniček oblíbených zpěváků – zazpívali zde mimo jiné Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Jaromír Majer, Václav Neckář, Helena Vondráčková….

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.