Povinný test nebude na většině středních škol v Ústeckém kraji rozhodující pro přijetí

22. duben 2013

Žáci devátých tříd dnes absolvovali přijímací zkoušky na střední školy. Ústecký kraj nařídil všem uchazečům o studium povinný test studijních předpokladů. Ředitelé se jejich výsledky ale mnohde řídit nebudou.

Na teplickém gymnáziu se přijímací zkoušky skládají ze studijních předpokladů, češtiny a matematiky. „Gymnázium Teplice má především pořád převahu poptávky nad nabídkou, kterou můžeme dát,“ vysvětlil ředitel Zdeněk Bergman.

V letošním roce se tam hlásí 131 deváťáků, zhruba deset jich ale bude mít smůlu. Bez zkoušek se na gymnázium dostanou děti, které měly v posledních dvou letech vyznamenání nebo jsou úspěšné ve znalostních soutěžích.

To se týká i Martina Pilouse. Na povinný test studijních předpokladů přesto přijít musel. „Musím říci, že jsem všechny otázky typově čekal. Určitě u toho musí člověk trošku přemýšlet, musí si psát nějaké poznámky, protože je tam vlastně všechno,“ zhodnotil.

Přestože má studium na teplickém gymnáziu jisté, zkoušku podle svých slov nijak nešidil. „Test jsem se nesnažil odfláknout, protože mi přijde prostě správné, když už mě pozvou na test a rozdají mi ho, když už si s tím dávají tu práci, test opravdu napsat,“ dodal.

Vedení Ústeckého kraje nařídilo test studijních předpokladů na všech svých středních školách. Většinou se jimi ale ředitelé řídit nebudou.

„K jejich výsledkům v letošním roce nebudeme přihlížet. Kritéria pro přijímací řízení se zpracovávají v lednu a slíbili jsme, že budeme přijímat jenom na základě výsledků základní školy, tudíž by nám to nepřipadalo férové,“ říká Jaroslav Mareš ze Střední průmyslové školy Resslova v Ústí nad Labem.

Od příštího roku už ale budou muset všechny krajské školy vybírat budoucí studenty podle výsledků přijímacích zkoušek.

autoři: hau , bach
Spustit audio