Pondělní Noční linka: Největší přínos lidstvu

18. březen 2024

Oheň z rukou Prométheových, vynález kola, knihtisk, splachovací toaletu, ale i nespočet dalších objevů a vynálezů můžeme považovat za největší přínosy lidskému pokolení.

Který je to podle vás? Zavolejte do studia Noční linky na číslo 731 800 900. A jako vždy, i tentokrát můžete své příběhy psát na e-mail linka@rozhlas.cz a Borek Kapitančik se bude snažit jich co nejvíc citovat.

Josef|Googl, a taky internet, to by jsme si nemohli dopisovat. S pozdravem Josef
Daniela z Prahy | Omlouvám se, ale neměla jsem na mysli plastové lahve, ale pozitronovou emisní tomografii, což je vyšetřovací metodu ( PET), to jen pro pořádek. Krásnou noc nejen všem Josefům. Daniela, tak jako MR (PET)
Anna Valášková |Dobrý večer Borku podle mě je největší vynález je automatická pračka chtěla bych pozdravit pana Františka do Židlochovic a pozdravit babičku do Aše vaše posluchačka Anna Valášková Hradec Králové
Helena |Automatická pračka, otočím 2knofliky,mohu při tom vařit.zazila jsem přání v neckách a na valše, vyvařování v kotli, takže automatku dovedu ocenit
Helena|Kdyz to tak posloucham, se vsemi temi vynalezy, na ktere lidstvo prislo, by mel byt uz skutecny raj na zemi. Vsechno mame jednodussi, nenadreme se tolik, vsechno je rychlejsi, vykonnejsi atd. Otaka vsak je - jsou skutecne lidi stastnejsi, spokojenejsi se svymi zivoty? Myslim si, ze tahle planeta by potrebovala Spasitele, kteremu by se skutecne podarilo odstranit zrudnou zlobu. Nemluvim o normalne spatnych lidech, ale o krute zlobe, ktera po staleti "vystrkuje ruzky" a na cas se ji podari udelat opravdove peklo. Nastesti pro nas, lidi na tehle planete, do dneska ta zla sila nevyhrala. Ja si myslim, ze kazdy z nas, co zijeme na tehle planete Zemi, muzeme prispet k tomu, aby nikdy nezvitezila, jen tak se bude moci lidstvo rozvijet a vyvijet tak, aby skutecne vsechno, co si lidi vymysli, aby to skutecne lidem pomahalo. Nekdy hodne veci jenom skodi.
Zdeňka - severní Morava |Zdravím, největším přínosem je samozřejmě vynález elekřiny, ale dobrým přínosem také jsou pro lidi inkontinenční pomůcky - velmi, velmi výborné věci - jak pro malé kojence, tak pro lidi různého věku a pak ve stáří, což, kdo je potřebuje, velmi ocení. Na závěr chci říct,že by se lidstvo mělo zabývat výzkumu vše pro zdraví lidí, poznávání vesmíru, přírody, určitě mi rozumíte. Dobrou noc. Zdraví Zdeňka ze severní Moravy
Daniela z Prahy |Jako vždy, i tentokrát jste si Borku vybral velmi náročné téma. Donutil jste mě i v tuto pozdní dobu přemýšlet. Umění se podle mého názoru rodilo zároveň s homo sapiens. Každá máma vyprávěla jakési pohádky, šikovný strýc vyryl obrázek do zdi jeskyně a všichni si u ohně prozpěvovali. Jiný strýc pozoroval oblohu a byl předkem astrologů. Největší lidský vynález byl ve své době pazourek a potom střelný prach i vynález knihtisku, který dovolil rychlejší šíření zpráv a veselých kramářských písní, následně i bible. Z moderní doby je pro lidstvo důležitá vakcinace, objev penicilínu. Mohlas bych připomenout CT, MR, PET i robotické operace a transplantaci orgánů. Vynález fotografie, rozhlasu, televize,. I přes tento výčet mi vychází jako nejúžasnější internet. Možnost komunikace, získávání informací vmžiku, spojuje mnoho zmíněných vynálezů- třeba teď mohu koukat na vaše tmavé tričko s krátkým rukávem a za chvíli se poradit se svým lékařem, jak mám užívat ty prášky na spaní. A pak si dám Malou noční hudbu a budu si říkat, že vynálezy jsou všechny pro člověka důležité, pokud je využívají moudří lidé. Ráda se mezi ně také neskromně počítám. Daniela z Prahy
Jana Jirkov|Pěkný večer pane Borku a všem ponocníčkům. Já toto dnešní téma pojmu tak trochu feministicky. Vyhledala jsem si totiž vynálezce, kteří vynalezli výrobky usnadňující nám ženám práci. Začnu od druhé poloviny 17. stol., kdy Denis Papin vynalezl tlakový hrnec, neboli papiňák. V 50. letech vynalezl Oldřich Homuta remosku. V roce 1886 si nechala patentovat svůj vynález Američanka Josephine Cochrane a to myčku nádobí, my jsme si však na ni museli počkat až od konce 20. století. Roku 1882 H. W. Seeley si dal patentovat elektrickou žehličku. Roku 1901 spatřil světlo světa také první vysavač od H. C. Bootha, o 7 let později byl objeven první přenosný vysavač. Roku 1906 A. J. Fischer sestrojil první elektrickou pračku, roku 1957 se objevila první pračka se sušičkou od firmy Philco. V roce 1908 vymyslel Herbert Johnson funkční mixér. Závěrem také něco pro vás muže: Na začátku 20. stol. obchodník King Camp Gillette vynalezl holicí strojek na žiletky, který postupně nahradil břitvu a ulehčil tak holení. Zdravím Františka, Pavla, Janu, Aničku a Marušky.
frantisek svaricek| Dobrý večér p.Borku a posl.N.L.Jeden z néjvětších vynálezů považuju stroje na překonávání dálek a tím krácení času k překonání třeba cesty na měsíc (letu) Já osobně jsu rád že jsem se této ndoby dočkál,protože mě tyto vynálezy zajímaji,možná že se ve svém věku 82let dožiju ještě dalších vynálezů.Jeden dobrý vynález je ten že tedkom v noci můžu pozdravit svoje příznivce z N.L.Marušky,Janičku,Milenku,Pavlíky .Je jen škoda že máme taky oponenty,kteří taky využívají těchto prostředků,ale taky je zdravím.FRANTIŠEK ZE ŽIDLOCHOVIC.
,bibli. příběhy, David a Goliáš.| Mám za to, že vše dobré a skutečné vychází z víry! Co se stalo a děje bez víry? Začalo to vyná- lezem ohně, světlem, objevy, lidské závisti, zloby, konče válkami. Největším přínosem pro lidstvo je víra v soužití nás všech. Mít rozum na takové úrovni, k zasednutí ke společnému stolu a jednat! Zdravím pane Borku a posluchače z N. Linky.
Sylva|Přemýšlím co by se stalo kdybychom se museli vrátit zpátky do jeskyně.... nejvíc by nám mohly chybět ostré nástroje, nůž, sekyrka, něco na lov ať neumřeme hlady a pak by se hodily nějaké nádoby z vypálené hlíny... A třeba by nám nějakým vynálezem přispěli mimozemšťané :-) Dobrou noc.
Michal Sedlák z Myšlína|Dobrý večer, pane Borku. Myslím na jednoduché vynálezy, ty úplně základní. Jsou obdivuhodné. Bez nich by nevznikly vynálezy složitější. Ty jsou obdivuhodné taky. Svědčí o důmyslnosti vynálezců, bez té by svět nestoupal výš. Myslím i na trochu jiné vynálezce, jakými byli Zamenhof, Schleyer nebo de Wahl. Tedy vynálezce umělých jazyků esperanto, volapük, occidental (vysl. okcidentál). Myslím na kanadskou spisovatelku Sonju Lang. Ta vytvořila jazyk toki pona, který je se svým minimalistickým slovníkem nejsnadnějším jazykem světa. A myslím i na francouzského hudebníka Françoise Sudreho, který vynalezl solresol. Tento jazyk je složený ze solmizačních slabik, a dá se tedy vyjadřovat hudbou. Přeji dobrou noc všem posluchačům Noční linky. A tentokrát mi dovolte své přání vyjádřit i esperantem: mi deziras bonan nokton al ĉiuj aŭskultantoj (vysl. čiuj auskultantoj) de la Nokta lineo.
maruškaD|Přínos celému lidstvu je mír, samozřejmě penicilin.maruškaD