Policisté na Ústecku měří tloušťku ledu na rybnících. Je příliš tenký, varují

10. únor 2013

V Česku několik dní mrzne a lidé vyrážejí bruslit na zamrzlé rybníky. Vodní záchranná služba ale varuje, že led nemusí být dostatečně silný. Například v Ústeckém kraji, kde měří policisté tloušťku ledu už čtvrtou sezónu na 36 různých vodních plochách.

Policista Martin Racek se vydává měřit led na zámeckém rybníku v Chlumci na Ústecku. Má na sobě speciální oblek, vestu a helmu a je uvázaný na laně. Jak měření probíhá? „Máme vrtačku a speciální měřítko, tyčku. Měříme metr od břehu, pět a dvacet metrů od břehu,“ vysvětluje.

Tloušťka ledu dvacet metrů od břehu je 8 centimetrů. Policista proto nedoporučuje sem chodit. „Vodní záchranná služba udává dvacet až dvacet pět centimetrů jako bezpečný led. Je potřeba si uvědomit, že člověk na tom ledě není sám. Je to už třeba pro deset dětí dvě stě kilo a samozřejmě ten led to nemusí unést, praskne a někdo se může probořit,“ varuje Racek.

Nikde v okolí silnější led není. „Možná někde na Děčínsku nahoře, jak je Tisá, nebo v Maxičkách. Tam možná těch dvacet centimetrů bude, přes patnáct si myslím, že určitě,“ přemýšlí policista.

Co dělat, když pod bruslařem led praskne? „Nejlepší je vrátit se cestou, kudy člověk přišel, protože vím, že tam ten led byl relativně dobrý. Pokud se člověk už propadne, tak je dobré lehnout si na břicho, roztáhnout ruce a nohy, rozložit tu váhu, co to jde. A pak se stejnou cestou odplazit nebo odvalit,“ radí Racek.

Aby led na rybníku dorostl do bezpečné tloušťky, musely by být několik dnů mnohem větší mrazy. S teplotami kolem nuly a sněhem na ledě se nedá očekávat, že by nějak výrazně narostl.

autor: hau
Spustit audio