Polární záři nad Českem bylo možné pozorovat i 17. listopadu 1989

8. listopad 2023

Polární záře se objevují poměrně běžně. V našich zeměpisných šířkách tento jev tak častý není, přesto i v České republice je možné ho pozorovat.

Zatím tu poslední mohli lidé v celém Česku pozorovat v neděli 5. listopadu. A byla poměrně hodně intenzivní. Podobně silná polární záře, kterou bylo možné pozorovat ve střední Evropě, se ukázala v roce 2004. A od té doby bylo na obloze v Česku pozorovatelných ještě několik slabších polárních září. „Ono se to moc neví, ale 17. listopadu v roce 1989 zářila polární záře, byť byla slabá, ale na obloze opravdu byla,“ upozornil Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti.

Polární záře se běžně odehrávají kolem magnetických pólů. „Je to tak, že ten magnetický pól je velice blízko tomu zemskému pólu, takže asi není potřeba to nějak rozlišovat. Tyto úkazy se běžně dají pozorovat v Norsku, v severním Švédsku, ve Finsku, na Sibiři jsou často pozorovatelné, ale tady u nás tak úplně ne,“ pokračuje Miloš Podařil.

Proč byla polární záře nad Českem rudá a máme se takových úkazů na nebi bát? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.