Osek si připomíná 80. výročí katastrofy v dole Nelson. Při výbuchu tam zemřelo 142 horníků

4. leden 2014

Město Osek si připomíná 80. výročí od katastrofy na dole Nelson. Při výbuchu uhelného prachu tam na začátku ledna roku 1934 zemřelo 142 horníků. Událost je třetí největší doloženou hornickou tragédií na území České republiky.

3. ledna 1934 došlo v dole Nelson III k výbuchu nahromaděného uhelného prachu. Zemřelo celkem 142 horníků, katastrofu přežili čtyři havíři – Vojtěch Balíček, Dalibor Sýkora, František Vosáhlo a František Perner. Byli tak blízko k výdušné jámě, že dokázali po žebřících vylézt a jako jediní se z podzemního dolu zachránili.

„Výbuch zřejmě souvisel i s úspornými opatřeními na likvidaci uhelného prachu. Co se týká záparu a potenciálních zdrojů ohně, tak to na každé uhelné šachtě vždycky bylo a občas se to stane i teď. Někdy se to uhlí zapaří a hoří samo od sebe,“ popisuje tehdejší události místostarosta Oseku Jiří Hlinka.

Výbuch důl úplně zničil. Okamžité záchranné práce nepřipadaly v úvahu. Nedalo se tam fárat, byla rozbitá těžní zařízení a naprosto nedýchatelné prostředí. „Otvírky se začínaly až asi za půl roku od tragédie,“ připomíná místostarosta.

V Oseku si katastrofu na dole připomínají každý rok, letos s kulatým výročím bude setkání větší. „Ke katastrofě došlo na odpolední směně, zhruba v 16:45 hodin, takže pietní akt začíná až takhle odpoledne. Cílem setkání je uctění obětí největší důlní katastrofy v našem regionu,“ přibližuje.

„Pozvali jsme i německé kamarády. Když se podíváte na jména obětí, tak zhruba polovina jsou Češi a polovina Němci. V roce 1934 tu žila spousta Němců, žila tu smíšená manželství. Společnost nežila na národnostním principu, ale občanském. Důl Nelson tu živil celé generace havířů, podpořil i rozvoj dopravy, vybudovala se tu i dráha,“ dodává místostarosta.

Neštěstí na dole Nelson

Detonace byla údajně slyšet v širokém okolí. Plameny vyšlehly do výše desítek metrů a utvořily ohnivý sloup. Zasaženo bylo téměř 30 kilometrů důlních chodeb.

Výbuch v Oseku je třetí největší doloženou hornickou katastrofou na území současné České republiky. Nejvíce obětí si vyžádal požár v rudném dole Marie v Březových Horách u Příbrami v roce 1892, při kterém zahynulo 319 horníků. V roce 1894 na karvinském uhelném dole Jan a Františka zahynulo při výbuchu 235 horníků.

Neštěstí na dole Nelson
autoři: Michaela Vydrová , Laura Havlová
Spustit audio