Odluka církví od státu

19. květen 2013

Dnes zaostříme na odluku církví od státu. Jak by mohl v budoucnu vypadat život všech církví v České republice, si ukážeme na příkladu sboru Bratrské jednoty baptistů v Praze Na Topolce. Ten již dnes žádné peníze od státu nepřijímá a žije jen z toho, co mezi sebou vyberou věřící.

Vztah mezi státem a církvemi v České republice, zdá se, konečně dostal definitivní podobu. Po té, co bude odškodněn majetek, který byl církvím ukraden, přejdou církve na samofinancování.

Dojde tak vlastně k odluce církví od státu. Toho se mnozí bojí, jiní se zase těší. Rozhodně mezi věřícími nepanuje v této otázce shoda.

Pojďme dnes zaostřit na to, jak taková odluka vypadá v praxi. Už dnes můžeme navštívit sbory Bratrské jednoty baptistů, které si nikdy žádné peníze od státu nebraly. Žijí z toho, co mezi sebou vyberou a užívají si svou nezávislost. Jako například sbor v Praze Na Topolce, kam s mikrofonem zavítal Karel Vepřek za kazatelem Jáchymem Gondášem. Ten podrobně popsal, jakým způsobem je sbor financován.

Po té jsme zavítali na bohoslužbu ve chvíli, kdy probíhá sbírka, během které odcházejí děti do nedělní školy. Rozhovorem s učitelem Petrem Dolanským a reportáží z nedělní školy je doplněn obrázek sboru nezávislého na státu.

autor: Karel Vepřek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.