Odlakovač jako záchranář. Zkuste trik na odstraňování pryskyřice z oblečení
Pokud jste milovníkem procházek po lese, určitě jste se setkali s pryskyřicí, lidově řečeno smůlou. Jelikož se smůla nelepí pouze lidem na paty, ale také na oblečení, poradíme vám co s tím.
Stačí se nechtěně otřít o strom a musíte se poprat s odstraňováním pryskyřice z oblečení. Jednou z možností, jak se jí zbavit, je polít skvrnu od smůly/pryskyřice odlakovačem na nehty. Nechte odlakovač vsáknout a po chvíli vyperte oblečení pomocí žlučového mýdla. Díky tomuto jednoduchému postupu pryskyřici z oblečení snadno vyperete.
Odlakovač můžete použít i na odstranění pryskyřice z rukou. Místo odlakovače můžete použít líh či technický benzín. S pryskyřicí může pomoci i žehlička – na postižené místo položíte savý papír nebo pečicí papír, a horkou (ne vřelou) žehličkou místo několikrát přežehlíte, smůla by se do papíru měla vsáknout.
Související
-
Věříte na to, že černá kočka nosí smůlu? Ptaly se Polední sirény
„Říká se, že záleží taky na tom, ze kterého směru kočka běží. Pokud zleva doprava, tak vás čeká smůla, když naopak, je to znamení něčeho dobrého,“ doplňuje Jitka Asterová.
-
Neobvyklá dekorace. Nádhera z lesa zalitá do pryskyřice
Když se Tomáš Pavíza toulá lesem, hned vidí, co by se dalo z přírodnin vytvořit. Miluje dřevo, trávy i mech a tak si občas na místech, kde to neublíží, něco vezme domů.
-
Na pohovce Jožky Kubáníka: O smůle
V dalším pořadu Jožky Kubáníka se mluvilo o smůle a na rozhlasovou pohovku usedli dva hosté s příznačným příjmením: zpěvák Jakub Smolík a herec Jan Šťastný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.